Film Cesta do pravěku nasměroval Josefa Pšeničku k paleontologii. Ke zkoumání přesliček se ale dostal oklikou - kopie

14. říjen 2019

Možná nejednomu z vás učaroval film režiséra Karla Zemana Cesta do pravěku. Právě díky němu se například Josef Pšenička stal paleontologem. Jeho cesta za vysněnou profesí ale nebyla přímočará. Podle vlastních slov nebyl studijní typ, proto šel po základní škole studovat na horníka a ke zkoumání zkamenělin se dostal později. Teď už Josef Pšenička dlouhé roky pracuje v Západočeském muzeu v Plzni, kde s ním natáčela Martina Klímová

Josef Pšenička pracuje dlouhé roky jako paleontolog Západočeského muzea v Plzni. Je odborníkem na pravěké kapradiny podílí se na řadě projektů u nás i v zahraničí. Kvůli tomu taky část roku tráví na cestách. Na jeho profesní zaměření měla vliv řada věcí. Mimo jiné i to, že pochází z Radnicka, které je významnou palentologickou lokalitou. S Josefem Pšeničkou jsme o jeho životě i práci natáčeli na jeho pracovišti mezi vzorky pravěkých zkamenělin.

autor: mkl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.