Geniální houslista a pedagog Otakar Ševčík měl od mládí problémy s očima. Bolest přemáhal prací a cigaretami
Houslista a geniální pedagog, který svou dokonale propracovanou metodikou ovlivnil řadu světových houslových virtuózů – jeho žáky byli mimo jiné Jan Kubelík nebo Jaroslav Kocian – ale i generace dětí, které se svými skřipkami ve futrálcích míří do hudebních škol.
Nad „Ševčíkem“ často roní slzy – a nejsou to slzy štěstí. Houslovou hru vyučoval po celém světě, dlouhá léta působil v Charkově a v Kyjevě. Pak se natrvalo usadil v Písku, kde ho vyhledávaly stovky žáků.
Byl prý velmi uzavřený a o svém soukromí nemluvil, proto je jeho osobní život dodnes obestřený tajemstvím. Od mládí měl problémy s očima. Levé oko měl o poznání větší než pravé a často ho bolelo. Houslista přemáhal přetrvávající bolest prací a cigaretami (denně vykouřil i stovku), oči kryl tmavými brýlemi a na fotografiích se dával zabírat z pravého profilu.
Miloval přírodu a byl vášnivým turistou. Žil sám a asketicky, domácnost mu vedla sestra. Otakar Ševčík zemřel 18. ledna 1934, velký majetek odkázal chudým a různým hudebním institucím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.