Gloria Gaynor : Can´t Take My Eyes Off You

7. září 2022

Gloria Gaynor získala cenu Grammy za nejlepší diskotékovou nahrávku v roce 1980, což byl jediný rok, kdy byla tato cena udělena.

Stalo se skoro pravidlem, že experimentální progresivní hudbu, nebo zasněné sentimentální písničky vždy, po určité době, nahradí intenzivní taneční skladby. Toho jsme byli svědky v době swingu v meziválečném období, s nástupem r a rollu v 50. letech a v 70. letech se objevilo disko. V populární muzice se jednalo o nový termín zahrnující nejen hudbu, ale i svébytný způsob života mladých lidí. Diskotéka, což původně znamenalo sbírku gramofonových desek, sebou nesla i změnu technologií a proměnu taneční scény, která nevyžadovala živé hudebníky. Mělo to i praktické finanční důvody. Najmout si kapelu bylo mnohem dražší, než zaměstnat diskžokeje.

Když se natáčel kultovní film Horečka sobotní noci, režisér ani neuvažoval o tom, že by v něm ukázal živé muzikanty. Jenže hudbu do filmu a hlavně na desky, které se pak hrály v prostorách plných zvukových a světelných vymožeností, tu hudbu musel někdo na desky natočit. Vznikl tak nejen nový žánr, ale i svébytná sorta diskotékových kapel a zpěváků. Ti sice vystupovali i na koncertech, ale jen málokdy to znělo jako z desky. Fanoušci to akceptovali, ale moderní studiová technika nahrazující velké orchestry a strojový rytmus známý z diskoték zkrátka chyběly.

Ale i tento žánr nabídl velké hvězdy celosvětového formátu. Jednou z nich byla zpěvačka Gloria Gaynor.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.