Gymnázium Františka Křižíka a ZŠ v Plzni pečuje o děti příslušníků IZS

10. listopad 2020 20:30

Zaměstnanci integrovaného záchranného systému, kteří nemohou zůstat se svými dětmi během nouzového stavu doma, využívají bezplatné služby Gymnázia Františka Křižíka a základní školy v Plzni. Ta pro děti připravuje program na celý den.

Škola nabídla hejtmanství Plzeňského kraje, že může poskytovat své služby dětem příslušníků IZS, kteří kvůli své profesi nemohou během nouzového stavu zůstat doma. Děti mohou trávit ve škole čas od 6:15 do 16 hodin. Během této doby se účastní své online výuky nebo si vypracovávají zadané úkoly. Nemusí sedět celý den v lavici. Je pro ně připravován program, aby se nenudily. Chodí ven, hrají různé hry a vyrábějí si.

Děti mají k dispozici potřebnou techniku pro distanční výuku. „Využíváme našich tříd základní školy a výpočetní techniky. Nemůžeme využít úplně celou školu, protože ve zbývajících prostorách probíhá online výuka,“ sdělila ředitelka Gymnázia Františka Křižíka a základní školy Šárka Chvalová.

Program pro děti zajišťují asistenti pedagoga a vychovatelky

O děti se starají vychovatelky a asistenti pedagoga, kteří při jarním zavření škol se svou náplní práce trochu strádali. Tato nabídka pro ně nyní byla zajímavým zpestřením. Dětem jsou zajišťovány dopolední i odpolední svačinky a oběd. „Vzhledem k tomu, že máme školní jídelnu, která zároveň vaří pro mateřskou školu, zajistit tuto službu nebyl problém,“ doplnila ředitelka Šárka Chvalová.

Kontakt na Krajský úřad Plzeňského kraje: Jana Jedličková, tel. 377 195 466, e-mail: jana.jedlickova@plzensky-kraj.cz

Službu využívají ti, kteří ji nezbytně potřebují. V celé Plzni ji v současné době vyžaduje zhruba 100 dětí, o které se Gymnázium Františka Křižíka a ZŠ v Plzni dělí s 31. základní školou. Rodiče, kteří chtějí využít této služby, mohou kontaktovat odbor školství na krajském úřadě, který všechny žadatele dokumentuje a ověřuje. „Nám úřad posílá seznam dětí s kontakty na jejich rodiče, které poté kontaktujeme a seznamujeme s tím, co vše děti do školy potřebují,“ uzavřela ředitelka školy.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková
Spustit audio