Hastrmane tatrmane, melou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky

Rony Marton je inženýr ekonomie a také bývalý zpěvák. U nás se proslavil hitem, který se hrál na zábavách a spolehlivě roztančil sál. Od roku 1963 žije v Praze a zpívání už dávno pověsil na hřebík. 

Přiletěl z Indonésie, z ostrova Jáva. Rozhodl se totiž oproti původní touze, že bude ekonomii studovat v Japonsku, pro tehdejší Československou socialistickou republiku. Ekonomii také na naší vysoké škole vystudoval a v ekonomickém průmyslu pracuje dodnes. Jmenuje se Rony Marton. Jeho vlastní jméno je Rony Surjomartono, narodil se v roce 1963 a po vlnách různých rádií občas proletí jeho velký hit. Tedy ne od něj.

Jak uvádí Wikipedie z roku 2021, v Praze na Strahově  zpíval ve vysokoškolském klubu Českých vysokých kolejí technických, ve zkratce ČVUT, v Klubu 007, tedy ve vysokoškolské koleji číslo 7, v hudební skupině, která hrála studentům k tanci. Hudbě se však začal plněji věnovat od roku 1971, kdy vyhrál soutěž Talent 71 v Praze. Díky poměrně dobré češtině s mírným sladkým přízvukem nedělalo Ronymu Martonovi problém zpívat v češtině a tak se brzy na to potkal s Petrem Hannigem, jedním z tehdejších manažerů československých zpěváků pop music. Ten také pro Ronyho Martona zaranžoval píseň od hudebního skladatele Zdeňka Merty a textaře Jana Krůty Hastrmane tatrmane, melou, se kterou Rony Marton a skupina Kardinálové v roce 1973 zaznamenali obrovský úspěch.

Rony Marton uvažuje o tom, že by ve své rodné Indonésii vydal na cédéčkách všechny své české písničky, z nichž některé by nazpíval indonésky a jamajsky a výtěžek z prodeje by věnoval na tamní chudé děti.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio