Hlas Scorpions Klaus Meine slaví 75. narozeniny

25. květen 2023

Skupina Scorpions, která vznikla v roce 1965 v Hannoveru, je jednou z nejznámějších německých kapel na poli rocku, které se výrazně prosadily i ve světě. Pro jejich tvorbu jsou typické především hardrockové balady. 

Zakladatelem skupiny je kytarista Rudolf Schenker. Právě on a zpěvák Klaus Meine patří k jádru této formace, Klaus Meine přišel do kapely 4 roky po jejím vzniku a oba jsou jejími členy dodnes.

Scorpions jsou jednou z nejznámějších a nejdéle hrajících rockových skupin. Zásadní obrat v její kariéře přišel v roce 1980 po vydání alba s názvem Animal Magnetism. Rychle se stalo platinovým, a to dokonce i ve Spojených státech. Scorpions získávají celosvětovou popularitu. Koncertují i v Americe, Kanadě, Skotsku nebo Švédsku. Stávají se novou německou senzací a získávají si pověst jako největší a nejlepší německá skupina.

Kapele se však záhy do cesty postavil nepříjemný problém. Zpěvák Klaus Meine po nahrání alba Animal Magnetism ztratil hlas. Byl už připraven z kapely odejít. Prodělal množství operací a prakticky se znovu učil zpívat, přičemž ho podporovala celá skupina. Nakonec se do kapely vrátil, s hlasem opět v pořádku. Klaus Meine napsal většinu textů písní skupiny Scorpions. Mnoho let se věnuje charitativním projektům, jako je boj prosti leukémii a rakovině, muzikoterapie pro hendikepované a dětská charita UNICEF.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...