Hlášení v trolejbusu možná ani nevnímáte. A některá jste třeba nikdy neslyšeli

22. červenec 2024

Hlášení zastávek ve vozech městské hromadné dopravy začalo s manuálním hlášením názvů stanic průvodčími nebo řidiči. Tento systém byl jednoduchý, ale závisel na preciznosti a hlasitosti zaměstnanců.

S příchodem technologií v 60. a 70. letech byly do vozů MHD zaváděny první automatizované systémy s magnetofonovými a digitálními nahrávkami, což zlepšilo přesnost informací.

V 90. letech a na přelomu tisíciletí technologie pokročily s nástupem GPS a dynamických digitálních systémů, které umožňovaly synchronizaci hlášení s reálným časem. Kromě zvukového hlášení se začaly používat elektronické tabule.

Dnes jsou systémy hlášení zastávek propojeny s informačními ekosystémy zahrnujícími mobilní aplikace a online sledování tras. Cestující mohou získat informace o zastávkách, přestupech a zpožděních přímo na svých telefonech nebo na displejích ve vozech. Automatizované systémy poskytují informace v několika jazycích.

Některá hlášení se používají velmi málo. A jsou i taková, která řidič třeba ještě nikdy svým cestujícím nepustil: Děkujeme, že při přepravě psů má váš pes náhubek a nenachází se blízko dětského kočárku nebo invalidního vozíku. Jde o bezpečnost cestujících.

autor: Jiří Trnka | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.