Holoubkov čeká rekonstrukce hlavního průtahu

Holoubkov-nově zrekonstruovaná hráz a silnice III/2341
Holoubkov-nově zrekonstruovaná hráz a silnice III/2341

V Holoubkově začne prvního dubna rekonstrukce páteřní silnice, která bývala hlavním tahem z Plzně na Prahu. Veškerá doprava se přesune na tři měsíce přes Těškov.

Rekonstrukce se bude týkat velmi frekventované komunikace. „Denně po této silnici projede kolem 5 000 aut,“ potvrdil starosta Holoubkova Lukáš Fišer. „Budeme opravovat první úsek této komunikace od středu obce směrem na Mýto, bude se dělat kompletně nový povrch té komunikace, chodníky, veřejné osvětlení, další inženýrské sítě a mostek přes Hůrský potok,“ dodal.

Lidé z Holoubkova z uzavírky nemají strach, opravovaný úsek lze totiž objet přes jiné obce. „Mně je to jedno, naopak, nebudou tady jezdit kamiony a já to vždy nějak objedu,“ řekl jeden z místních.

Pokud jde o kamiony, od loňského léta platí mezi Cerhovicemi a Rokycany zákaz tranzitu. Ale odvolala se proti němu jedna firma v Kařezu a v současnosti zákazové značky sice pořád platí, ale v dočasném režimu. Celé řízení se bude proto opakovat. 

„Městský úřad Rokycany vydá opatření obecné povahy a samozřejmě každý z účastníků má potom možnost podat odvolání,“ vysvětlil starosta Lukáš Fišer. Podle něj jezdí přes obec až o 30 procent kamionů méně než dřív. Ty ostatní míří například do průmyslových zón a stále jsou jich stovky denně.

Lidé v Těškově se děsí množství aut a kamionů

Od prvního dubna budou kamiony stejně jako osobní doprava objíždět Holoubkov přes Těškov. „To bude strašný, my bydlíme u silnice, veškerý prach a hluk nám půjde od bytu,“ posteskla si jedna z obyvatelek. Lidé se také kvůli provozu obávají o bezpečnost dětí. Na ty je ale během oprav myšleno. Starosta Těškova Radek Janda se domluvil v Mýtě na zapůjčení strážníka, který bude dohlížet na děti vždy ráno, když půjdou na autobus. A chystá i další opatření.

Například úklid vozovky po zimě, aby se co nejméně prášilo, nebo spolupráci se státní policií, aby měřila rychlost při vjezdu do obce. Zároveň usiluje o dotaci na radarové měření rychlosti. Kromě toho chce zdokumentovat stav Těškova předtím, než vše začne. „Nebude se to týkat jen silnice, možná, že se to bude týkat i otřesů domů a podobně, takže bychom rádi zmapovali celou situaci tak, jak vypadá dneska, abychom potom mohli případné škody vymáhat,“ uvedl.

Rekonstrukce části průtahu Holoubkovem bude stát 20 milionů korun. Polovinu uhradí obec a polovinu Správa a údržba silnic Plzeňského kraje.

Spustit audio
autoři: Jana Kosová, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas