Horní Polžice lákají na netradiční venkovské muzeum

14. květen 2024 12:30

Netradiční muzeum mají v Horních Polžicích nedaleko Bezdružic na Tachovsku. Do expozice mapující život v této vesnici můžete vstoupit kdykoli bez průvodce a ani tam nevybírají vstupné. Teď je volně přístupné muzeum nově opravené.

Venkovské muzeum v Horních Polžicích a spoluzakladatel expozice Gustav Černý

Nový kabát dostalo jedinečné venkovské muzeum v Horních Polžicích na Tachovsku. Sídlí v bývalé hasičské zbrojnici zhruba uprostřed obce, ta je teď díky městu Bezdružice a dalším donátorům a také dobrovolníkům kompletně opravená. Uvnitř je expozice, která vzpomíná na odsunuté obyvatele a mapuje historii obce i život na venkově. „Navázal jsem kontakt s odsunutými Němci z naší obce a díky nim máme památku na tehdejší místní obyvatele,“ říká spoluzakladatel expozice Gustav Černý. Kromě fotografií zde najdeme řadu historických předmětů – staré žehličky, lyže, trakař a mnoho dalšího.

Muzeum, které před lety zřídili členové Spolku přátel Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, je jenom několik metrů čtverečních velké a není v něm ani průvodce, ani pokladna se vstupenkami, kdo ale chce, může dát příspěvek v libovolné výši do baňky.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio