Hornický skanzen ve Stříbře chce získat těžní kolo

02636368.jpeg

Už jste navštívili Hornický skanzen ve Stříbře a tamní štolu Prokop? Expozice se každý rok rozrůstá o další zajímavosti.  

Jedním z turistických lákadel ve Stříbře na Tachovsku je Hornický skanzen s královskou dědičnou štolou Prokop. Expozici důlní techniky vybudovali dobrovolníci z hornického spolku a od roku 2005, kdy skanzen otevřeli, expozici dál rozšiřují a doplňují o nové exponáty. Teď by chtěli získat těžní kolo, které využívali horníci od roku 1820 v dlouhém vodním kanálu uvnitř kopce Ronšperk.

Skanzen se nachází ve stříbrském parku, přímo v údolí u řeky Mže. Přes řeku vede Červená lávka, ze které se vychází u hornického skanzenu. Návštěvníci tady můžou obdivovat starou důlní techniku, která se používala jak ve stříbrském revíru, tak i v ostatních revírech v republice. Jsou tu důlní vozíky, vrtací kladiva nebo lampy. Můžou si také projít Prokopskou štolu, která patří k nejvýznamnějším důlním dílům stříbrského rudního revíru.

K čemu vodotěžní kolo sloužilo?

Dřevěné vodotěžní kolo o průměru deseti metrů se dvěma čepy sloužilo jako pohon pro pístové pumpy. Roztáčelo se pod náporem vody zprava doleva a tak uvádělo v pohyb takzvaná bidla, nebo-li mihadla, která byla vyvěšena u stropu štoly a vedla do vedlejší jámy.

Posun mihadel uvedl v činnost čerpadla, která z jámy odčerpávala vodu, a pak mohli horníci začít razit spodní horizonty. Na repliku těžního kola, které by kvůli vlhkosti mělo být dubové, ale musí spolek nejdřív získat peníze, tedy zhruba milion a půl korun.