Hrady a zámky připravují na nadcházející sezonu nová lákadla pro návštěvníky. Novinky chystá také hrad Švihov

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kastelána Lukáše Bojčuka teď kromě údržby, zaměstnává i náhrobek jednoho z původních obyvatel hradu, který měl pověst krutého a přísného muže

I když stále není jasno, kdy památky letos otevřou, práce je tam víc než dost. My jsme se podívali za brány vodního hradu Švihov, abychom vás seznámili s tím, co se tam teď děje i s tím, co vás tam po jeho otevření čeká. A vlastně, abychom vám poradili, jak si můžete tento hrad prohlédnout už teď.

Správu hradu převážně zaměstnává úklid a údržba hradního okolí. „Uklízíme po zimě a staráme se o venkovní prostory. Loni jsme vysázeli 54 stromů, takže kolem toho je teď taky nějaká jarní práce. Zatím pokračujeme běžným způsobem jako dříve s výjimkou toho návštěvního provozu,“ uvedl kastelán Lukáš Bojčuk.

Toho teď kromě údržby zaměstnává i náhrobek jednoho z původních obyvatel hradu, který měl pověst krutého a přísného muže. „Je to kopie náhrobku, který je umístěný v Horažďovicích, a je to náhrobek Půty Švihovského. Léta už si slibuji, že provedeme jakousi jeho rehabilitaci od všech těch pověstí, a lidem povyprávíme, jaký to byl zajímavý člověk. Byl velice vzdělaný, zcestovalý, zakládal úžasné stavby, byl donátorem umění, takže určitě se dá o něm povídat,“ vysvětlil Lukáš Bojčuk.

Náhrobek měří na výšku zhruba dva a půl metru a váží asi 200 kilogramů. Odlitek je ze speciálního betonu červené barvy. Stejná barva se nachází podle Lukáše Bojčuka i ve vstupním sále, do kterého je náhrobek určený.

Současně na hradě pokračují stavební práce

„V parkáně, mezi kaplí a černou kuchyní, jsme měli dřevěné schodiště, které se věčně rozpadalo, tak jsme s architektem vymysleli trvalejší řešení. Staví se tu stěna a dvě schodiště,“ popsal kastelán.

V hodovní síni je jedna z dalších novinek, a to je restaurovaná skříň. „Prošla očištěním a likvidací dřevokazného hmyzu. Skříň je jakoby rozříznutá napůl odshora až dolů. Je to proto, že je rozkládací, aby se dřívějšími úzkými dveřmi dala stěhovat. Až když se donesla na místo, spojila se dohromady, a zase to šlo rozdělat a přestěhovat jinam,“ řekl Bojčuk.

Starý hrad s moderní technologií

Švihovský hrad si lidé mohou prohlédnout i teď, když je zavřený. Umožní jim to nový projekt #zahradbou švihovského hradu, prostřednictvím krátkých videí a fotografií. „Na videích zatím využívám virtuální prohlídku, kterou máme připravenou, když k nám přijede například někdo handicapovaný, který si nemůže projít celý hrad. K tomu jsem udělal výzvu mezi průvodce, jestli by k tomu nechtěli namluvit krátké, zhruba čtyř minutové, komentáře. Ozvalo se mi jich několik, takže jsem rád, že i na dálku takhle spolupracují,“ dodal Lukáš Bojčuk. Návštěvníkům tak každou místnost představí jiný průvodce.