Hrady a zámky v kraji se otevřou v době adventu i Vánoc

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrad a zámek Horšovský Týn

Pečení cukroví, zdobení perníčků, stavění betlémů nebo zpívání koled. To vše neodmyslitelně patří k adventu. Na řadu akcí ale lákají také hrady a zámky.

Lidé mohou v předvánočním čase vyrazit na některý hrad nebo zámek v Plzeňském kraji. Už dávno totiž neplatí, že památky na podzim ukončí sezonu a návštěvníci se do jejich interiérů podívají zase až na jaře. V době adventu se navíc památky představují v trochu jiném světle než obvykle a především mají úplně jinou atmosféru. Samozřejmě se na několika památkách bude rozdávat betlémské světlo, během adventu se chytají i různé výstavy a koncerty.

Štědrý den na zámku i v podzámčí zažijí v předstihu už tuto neděli návštěvníci v Chudenicích na Klatovsku. Čekají je hrané scénky z historie a správa zámku slibuje hodně poetický příběh. Zcela netradiční atmosféru pak určitě zažijí i návštěvníci na zámku v Červeném Poříčí. Ten po dvě adventní soboty nabízí procházku nočním barevně nasvíceným zámkem s deseti adventními zastaveními u vánočních stromků. Průvodce návštěvníkům přiblíží spoustu adventních zvyků, symbolů a svátků. Připřipravili zde i speciální vánoční čekárnu. "Měla by to být místnost oddychu pro návštěvníky. Najdete tu stromeček, cukroví, svařák, punč a vánoční výzdobu," popisuje kastelán Marcel Čermák.

Popelčin střevíček i tajemství zámecké kuchyně

Trochu z jiného soudku budou speciální prohlídky na zámku Kozel. Ty začnou v neděli 15. prosince v poledne a představí návštěvníkům, co se děje na památkových objektech v období po turistické sezóně. Lidé se dozvědí třeba to, jak se o zámek a mobiliář pečuje, v čem spočívá práce restaurátorů a jaké mají na Kozlu plány v nadcházející sezóně.

22. prosince během prohlídek zámku v Horšovském Týně zavítají zájemci do zámecké kuchyně, kde nahlédnou pod pokličku kuchařkám a dozvědí se, jaký jídelníček se během svátků na zámku podával. Tyto prohlídky jsou navíc na programu i od Štěpána do Silvestra.

Mezi svátky se otevře i hrad Švihov, který láká mimo jiné na velkou interaktivní výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Ta představuje zajímavosti, kulisy a kostýmy z pohádky Tři oříšky pero Popelku, která se na tomto hradě natáčela.

Spustit audio
autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň