Hrdinové, nebo vrazi? Bratři Mašínové dodnes rozdělují českou společnost
Ctirad a Josef Mašínové jsou rozporuplnými postavami české historie. Jejich otec Josef Mašín starší byl důstojník československé armády a za Protektorátu působil v legendární odbojové skupině přezdívané Tři králové.
Když v roce 1948 moc v zemi uchvátili komunisté, byli jeho synové už téměř dospělí a nehodlali se smířit s totalitními poměry v zemi. Spolu s několika dalšími mladíky založili odbojovou skupinu a začali provádět diverzní akce.
Přepadali služebny SNB, vyloupili vůz převážející výplaty a zapalovali stohy. Při těchto incidentech zabili několik lidí. Získali tím zbraně a finance pro plánovaný útěk na Západ. V říjnu 1953 překročili hranice do Východního Německa, byli však odhaleni a začal boj 20 tisíc policistů a vojáků s pětičlennou skupinou.
Z ní byli nakonec úspěšní pouze Ctirad a Josef Mašínové a Milan Paumer. Zbylí dva uprchlíci byli dopadeni a v Československu později popraveni.
Příběh této skupiny dodnes rozděluje českou společnost. Jedni bratry Mašíny považují za hrdiny protikomunistického odboje, pro druhé jsou to vrahové, kteří pro své záměry používali neadekvátní prostředky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.