Hudební ceny Žebřík jsou už podruhé kvůli koronaviru odloženy

7. říjen 2020 12:15, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žebřík 2017

Protikoronavirová opatření znovu dopadají na umělce a na pořadatele kulturních akcí. Mění se programy divadelních představení, přesouvají se a ruší koncerty i další akce.

Živě provozovaná kultura po jarní stopce a částečném letním nadechnutí zažívá druhou krizi. Pořadatelé a hudební manažeři zatím neví, jak dlouho protikoronavirová omezení potrvají a jak současnou situaci ustojí.

Žebřík se ruší podruhé

Ředitel hudebních cen Žebřík Jaroslav Hudec oznámil, že se předávání cen musí kvůli současné nepříznivé situaci znovu odložit. Tradiční vyhlášení výsledků ankety tak ani tento pátek 9. října v plzeňském DEPO2015 neproběhne. „My jsme se rozhodli, že slavnostní vyhlášení přesuneme na dosud neurčený termín,“ řekl.

Problémem je, že nejsou známa další možná opatření

„My hudební manažeři v tuhle chvíli nemáme, co organizovat, protože v podstatě teď ty koncerty hlavně rušíme,“ popsal situaci předseda asociace hudebních manažerů Music Managers Forum Petr Blažek. Podle něj není dobře že nejsou známé scénáře dalších možných opatření. „Ty restrikce ze strany ministerstva zdravotnictví se dějí vyloženě nárazově a v tom se opravdu nedá pracovat,“ shrnul Petr Blažek.

Opatření, které omezilo zpěv, dopadlo i na plzeňský klub Divadlo Pod Lampou, KD Šeříkovka a další.

Ředitel komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Robin Čumpelík, který má na starosti krizové řízení kultury připustil, že komunikaci mezi hudebním průmyslem a státem je potřeba zlepšit. „My musíme jasně predikovat termíny, za zavřenými dveřmi se domluvit, jaká opatření půjdou ven a poté je dávat směrem k veřejnosti,“ sdělil.

Pořadatelům festivalů a dalších zrušených akcí hodlá stát vyplatit celkem 900 milionů korun. Peníze z první výzvy už stát vyplácí a chystá výzvu další.

autoři: Lukáš Milota , Iva Štěpánková | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK
Spustit audio