I letos přibydou nové cyklostezky. Vyčleněná částka na jejich stavby je rekordní

3. leden 2018
Cyklosteka Bečva láká desítky tisíc lidí

Desítky milionů chce letos Plzeň investovat do budování několika nových úseků cyklostezek. A to nejen ve městě, ale i v jeho nejbližším okolí. Připraveno je kolem 15 projektů.

Budovat se mají oblíbené trasy greenways podél řek i část cyklostezky mířící z Plzně směrem do Brd. Její součástí bude cyklostezka mezi městskou částí Plzeň-Koterov a Starým Plzencem.

Na tu získalo město z krajských dotací téměř čtyři miliony korun. Celá stavba přijde na víc než 24 milionů korun a většinu peněz by mělo město získat z dotace IROP. Cyklostezka využije rovinatou nivu Úslavy v jinak kopcovitém terénu, která zároveň poskytuje přírodní prostředí v okolním zastavěném prostoru.

Na kole až do Paříže

Nová cyklostezka vznikne v Plzni například podél železniční tratě v Lábkově ulici. Propojí dva už existující úseky ve čtvrti Skvrňany a navíc naváže na nejvýznamnější cykloturistickou tepnu kraje, cyklotrasu Paříž - Norimberk - Praha. Kromě toho také město letos plánuje například cyklostezku kolem zoologické zahrady, která se napojí na mostek přes Mži, další greenways podél řek nebo cyklostezku u Radbuzy v Liticích, která bude stát včetně nové lávky kolem 28 milionů korun.

V Plzni je dnes přes 75 kilometrů stezek pro chodce a cyklisty se společným nebo rozděleným provozem. Plzeňský kraj dá letos na stavby, projekty a studie cyklostezek a cyklotras rekordních 64 milionů korun. Půlka částky půjde na stavby cyklostezek a zhruba polovina na vybudování prvního singltreku v kraji, tedy různě obtížných stezek pro terénní cyklistiku. Loni vyčlenil Plzeňský kraj 30 milionů, vyčerpala se zhruba polovina částky.