Ibišek zalévejte, když má suchý substrát a začíná klopit listy

21. květen 2022

Ibišky patří mezi nejoblíbenější pokojovky, cílem pěstitelů jsou hlavně jejich výrazné květy. Co všechno má na kvetení vliv?

Vyznačují se variabilitou květů i listů, záleží jen na nás, který druh ibišku si vybereme. Jak ale ujišťuje designérka pokojových rostlin Simona Bratršovská, péče o jednotlivé druhy je podobná. Mezi nejčastější chyby při pěstování patří přelití rostliny, vynechávání jarního řezu a málo světla. Kteří škůdci ohrožují ibišek? Jak často rostlinu přesazovat?

Zcela oslabit strom likvidací jeho listů dokáže rez hrušňová. Co proti této houbové chorobě hrušní dělat? Stejně jako mnoho jiných rzí také rez hrušňová má dva hostitele, letního a zimního, připomíná instruktor Českého zahrádkářského svazu Josef Vačkář.

Libor Hrubý z Dobřan je nadšeným chovatelem koi kaprů. Tento koníček ho natolik nadchl, že spolu s manželkou založil firmu zaměřenou na zahradní jezírka a koi kapry. Výstavní kousky zimuje v garáži ve vodě o stabilní teplotě 18 až 20 °C, na jejich vypuštění ven bylo třeba zahradní jezírko připravit. Jak rybám zajistit a udržet kvalitní vodu?

Které bylinky pomáhají v rámci prevence a léčby covidu-19? Které jsou účinné při přetrvávajících potížích po prodělání nemoci? Seznamuje nás s nimi fytoterapeutka Monika Šedivcová a rozděluje je na vhodné pouze pro dospělé a vhodné i pro děti.

Zveme např. na vycházku Za čolky a další vodní havětí na ostrovské rybníky 27. 5., na Výstavu kosatců a okrasných česneků pěstitele Pavla Nováka 3. až 5. 6. v Nepomuku a na výstavu Chebské krajkářky do 28. 8. v Muzeu Cheb.

Tematický víkend O zahradě probíhá 21. a 22. 5. v areálu DEPO 2015 v Plzni. Do krajské metropole se sjíždějí odborníci i nadšenci z celé republiky, aby zájemcům předali své poznatky a zkušenosti. Podle produkční projektu Soni Rychlíkové se zde akce pro pěstitele a zahrádkáře koná v takové šíři vůbec poprvé. Ústředním tématem je ekologická, přírodní zahrada.

Existují dvě skupiny hub chřapáčů. U jedné rozlišujeme třeň a klobouk, který je kulovitý nebo protáhlý. Druhá skupina má miskovitý až pohárkovitý tvar. Kolik druhů chřapáčů s miskovitým tvarem u nás roste? Které jsou jedlé a kde je hledat? To víme od Zdeňka Hájka, předsedy Mykologického klubu Plzeň.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio