Inspirace a motivace Heleny Houdové

9. červenec 2009
Publicistika

Karlovy Vary jsou v těchto dnech plné celebrit. Našich i zahraničních - hostů filmového festivalu. Ten se tak stává jedinečnou křižovatkou osobností, osudů a generací. Je svědkem pozoruhodných setkání lidí, jejichž aktivity daleko přesahují mantinely stříbrného plátna. Jednoho takového festivalového momentu si všímá Lubomír Stejskal.

Psal se rok 1999 a pro Helenu Houdovou začala v Karlových Varech nová kapitola života. Nazvat bychom ji mohli Splněný sen, neboť devatenáctiletá Helena se zapsala do historie ženské krásy jako další z řady nositelek titulu Miss České republiky. Rodačka z Plzně tehdy nemohla tušit, že za deset let se ve stejném městě, během konání jeho filmového svátku, stane aktérkou jedné pozoruhodné události.

Logo

Ano, s trochou nadsázky a s nezbytnou dávkou piety můžeme říci, že také díky ní byl na letošním karlovarském festivalu nepřímo přítomen Michael Jackson. Zpěváka, s nímž se americká veřejnost a celý kulturní svět rozloučil toto úterý, symbolicky zastupoval jiný, neméně známý hudební velikán - Quincy Jones. Muzikant, skladatel, producent Michaela Jacksona a jeho přítel obdržel týž den na karlovarském festivalu cenu za dobročinnost. Od charitativně zaměřeného nadačního fondu Slunečnice z rukou jeho zakladatelky, topmodelky Heleny Houdové. Při zběžném pohledu, ve změti ostatního festivalového dění, se může jevit tento akt jako jedna epizoda z mnoha dalších. Epizoda to možná je, ovšem s obrovskou přidanou hodnotou: nezměřitelnou mírou lidskosti obsaženou v dobročinnosti obou osobností.

Quincy Jones i Helena Houdová patří, každý svým způsobem, do skupiny vyvolených, které říkáme horních deset tisíc. Jsou součástí světa, pro který je charakteristická stejně tak finanční hojnost jako popularita vytvořená za pomoci sdělovacích prostředků. Nemá smysl zastírat, že jejich sláva a peníze poskytují mnoha obyčejným lidem důvod k závisti. Poněkud jinak na to ale nahlížejí ti, pro koho se stal život snesitelnější právě díky bohatství slavných a jejich ochotě být k užitku potřebným. Platí zde přímá úměra: čím movitější osobnost, tím účinněji dokáže pomoci. A svými dobročinnými aktivitami může být vzorem pro ostatní. Tak jako se oceněný Quincy Jones stal inspirací a motivací pro Helenu Houdovou. Byla to ona, kdo tento týden v Karlových Varech připomněl, že počet lidí, kteří potřebují pomoc se nesnižuje, ale je tomu přesně naopak. V těchto slovech rodilé Západočešky s půvabnou tváří a milosrdnou duší je ukryta výzva, která daleko přesahuje hranice jedné mezinárodní filmové přehlídky.

Logo
autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio