Integrovaná doprava Plzeňska se od nového roku rozšíří

4. říjen 2017
Cestující v autobuse (ilustrační foto)

Od příštího roku bude integrovaná doprava Plzeňska nově zajíždět do 46 obcí. Rozšíří se především na sever do oblasti Kralovicka.

Důvodem rozšíření je hlavně to, že na trase Plzeň - Most začaly jezdit vlaky soukromého dopravce, který bude od nového roku provozovat i rychlíky objednávané Plzeňským krajem. Protože různí dopravci si na dané trase neuznávají navzájem jízdné, což cestující často kritizují, rozhodlo se vedení hejtmanství rozšířit oblast integrované dopravy právě tímto směrem.

Nově se zapojí 37 obcí z Plzeňského kraje, 4 obce Středočeského, 3 Karlovarského a 2 Ústeckého kraje. V této oblasti budou platit podle tarifů slevy na jízdném a předplatné.

Na cestující čeká i řada výhod a novinek

Cestující veřejné dopravy se mohou těšit na různé výhody. Vedení kraje chce každoročně investovat do slev na jízdném 40 milionů korun. Budou se týkat předplatného i jednotlivého jízdného a budou platit i během letních prázdnin, což je také novinka.

„S tím souvisí také zjednodušení odbavení jízdného a fungování systému Plzeňské karty, která bude takto rozšířená do celého kraje. Rozšíří se i počet míst, kde bude možné kartu získat. Budou to větší města, která jsou vzdálenější od Plzně. Například Domažlice, Horšovský Týn, Železná Ruda, Manětín nebo Kašperské Hory. Novinkou od nového roku bude také možnost pro studenty nahrát si potvrzení o studiu na tuto kartu. A to přímo ve škole, kde bude zařízení, které toto umožní, “ řekla mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová.

Úplné pokrytí Plzeňského kraje tarifními zónami by mělo být dokončeno nejpozději v prosinci roku 2019.