Interaktivní výstava v Plzni poučí děti o penězích

4. říjen 2017
V plzeňském Depu 2015 začala interaktivní výstava Jak se točí peníze. Děti učí o vydělávání, spoření nebo utrácení peněz

Výukovou putovní expozici vytvořilo dětské muzeum ZOOM ve Vídni. Je určená dětem od druhé do sedmé třídy a dozvědí se tu vše o penězích, jejich historii, vývoji, vydělávání, spoření i utrácení.

Interaktivní výstava se koná v prostorách Depo 2015 a představuje městečko s několika budovami. Je zde například muzeum, banka, obchody a další. Každé dítě dostane při vstupu platební kartu s malým virtuálním kapitálem. K tomu aby děti svůj obnos zvýšily, musí plnit různé úkoly nebo správně odpovědět na otázky.

„Podle toho jaké vědomosti o penězích mají, tak podle toho mohou peníze i vydělat. Vydělané peníze se jim načtou na kartu a děti je potom mohou utratit například v obchodě, dopřát si nějaký luxus nebo je věnovat na charitu, “ řekla lektorka Barbora Suchá.


Hravou interaktivní expozici „Jak se točí peníze“ mohou zájemci v plzeňském DEPO2015 navštívit až do 18. dubna příštího roku.

Návštěvníci si například v centrální bance vyrobí svou vlastní bankovku, v muzeu mohou zkusit udělat otisky historických mincí nebo si vyzkoušejí rýžování zlata. „Zároveň tu jsou i zóny bez peněz, protože výstava ukazuje i to, že za peníze se nedá koupit všechno,“ uvedl Jiří Sulženko z realizačního týmu Depo 2015. Kromě interaktivních expozic jsou na výstavě i skutečné cenné exponáty zapůjčené například ze Západočeského muzea.

Peníze nejsou všechno

V jedné z improvizovaných místností najdou děti postavu krále Midase, který má před sebou všechny potraviny ze zlata. „Zde bychom si měli uvědomit, že peníze neudělají člověka šťastným. Mohou mu k tomu pomoct, ale jednoznačně nejsou všechno,“ doplnila Barbora Suchá.

Podle Dalibora Hapla z plzeňské pobočky Člověk v tísni je podobný projekt zaměřený na finanční gramotnost důležitý. „Bohužel se také setkáváme s tím, že se děti už ve svém útlém věku stávají dlužníky. Příkladem může být jízda na černo v městské hromadné dopravě, kdy dítě ani jeho rodiče nezaplatili pokutu. Dítě tak vstupuje do dospělého života se statisícovými dluhy,“ popsal Hapl.