Invazivní bakteriální onemocnění u nás nejsou častá, ale mívají fatální následky
Prevencí invazivních bakteriálních onemocnění je očkování. V současné době se děti plošně očkují proti Haemophilus influenzae b. Volitelné je očkování proti pneumokokům hrazené zdravotními pojišťovnami a proti meningokokům, které si musíte zaplatit sami.
Jaké jsou příznaky invazivního bakteriálního onemocnění? Jak rychle choroba postupuje? Které věkové skupiny populace jsou nejvíce ohroženy? Na tyto a další otázky odpovídá MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Sama se během své praxe setkala se třemi případy meningokokového onemocnění, z nich pouze jedno dítě přežilo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.