Jak jste na tom s kondicí zjistíte v Plzni na nové Srdeční procházkové trase

27. říjen 2020 13:00

Srdeční procházková trasa v Plzni vznikla ve spolupráci s fakultní nemocnicí a upozorňuje na důležitost pravidelného pohybu. Trasa je určená nejen pro pacienty se srdečními obtížemi.

Srdeční procházkové trasy vznikají ve městech po celé republice a mají sloužit jako motivace k pravidelnému pohybu, který je pacientům s chronickým srdečním selháním doporučován jako důležitá součást léčby. Procházky neprospívají jen pacientům s tímto onemocněním, ale jsou ukázkou toho, jak ideální pravidelná vycházka může vypadat.

Plzeňská srdeční trasa začíná u amfiteátru OC Plzeň Plaza u mostu přes řeku Mži, kde příchozí uvidí oranžovou edukativní židli. Celým procházkovým okruhem návštěvníky provází oranžové symboly „ruku na srdce“ zobrazené na chodnících.

Procházková trasa pomáhá se sledováním kondice

Mapka Srdeční procházkové trasy

Pohyb a procházky by měly být především pravidelné. Pokud bude pacient na procházku chodit pravidelně a nebude mu dělat obtíže, je to ideální,“ sdělila Markéta Stillerová, organizátorka projektu. Jestliže však pacient bude při procházce pociťovat dušnost, bolesti na hrudníku či bude více unavený než obvykle, může právě touto formou vypozorovat, že je něco v nepořádku, protože se objevují obtíže, se kterými nikdy při této aktivitě problém neměl.

18. listopadu zmizí oranžová vyznačení na chodnících, přesto zájemci mohou dále prostor k procházkám využívat. Stačí se podívat na webové stránky www.rukunasrdce.cz, kde je ke každé z procházkových tras krátký článek s popiskem a také podrobnou mapku.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková
Spustit audio