Jak zní jazzová lidovka? Třeba jako Láďa jede lodí

29. říjen 2021

Před několika lety vyšlo Ivanu Mládkovi trojalbum. Je prý osobním výběrem repertoáru rozděleného do tří částí: na písně, které jejich autor Ivan Mládek umí nazpaměť, pak na ty, které si matně pamatuje, a konečně i na takové, o kterých už ani netuší, zda jsou vůbec jeho.

Svůj první Banjo Band založil v roce 1966, ale ten, který je notoricky známý dnes, přišel až o osm let později. Do povědomí posluchačů se písničky Ivana Mládka dostaly v polovině 70. let, a to hlavně díky vysílání Československého rozhlasu. Kdo by neznal Dášu Novákovou, Hlásnou Třebáň nebo Medvědy, co nevědí.

Dnes má Banjo Band a Ivan Mládek na svém kontě přes pět set písní. Ty se dokonce zalíbily natolik, že v roce 1998 v Plzni vznikla skupina Děda Mládek Illegal Band, která si písně Banjo Bandu Ivana Mládka upravila a s následných požehnáním samotného Ivana Mládka slavila velké úspěchy.

Ivan Mládek je znamenitým hráčem na banjo, a tak několik let fungoval Banjo band jako skupina ryze instrumentální. Až koncem roku 1972 se Mládek odhodlal k sólovému zpěvu, ale trvalo další tři roky, než začal psát své vlastní texty i písničky. A tak v roce 1976 existuje Banjo band v podobě svérázného swingového písničkářství, jemuž je dáno označení "jazzová lidovka".

Ivan Mládek je muzikant a komik, kterého zná každý, ale ve skutečnosti o něm nevíme skoro nic, jeho soukromí je velmi tajemné. Ačkoliv o sobě říká, že byl v mládí líný, je dnes zřejmé, že byl spíše workoholik.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...