Jakmile napadne sníh a je posoleno, otřít psovi tlapky nestačí, nezbytné je omytí vodou
„Sůl se musí dokonale opláchnout. Většinou to páníčci dělají tak, že pejskovi ve vaně osprchují celý podvozek, tedy tlapičky a bříško,“ říká Eva Durasová, majitelka jednoho z plzeňských psích salónů.
Po sprše a osušení je dobré psovi tlapy ošetřit mastným krémem, jako jsou Indulona, Infadolan a jim podobné, abychom zabránili popraskání kůže. „V salonu pro psy nebo u veterináře dostanete i různé balzámy na tlapky. Jsou o něco dražší, ale velice účinné,“ ujišťuje odbornice.
Botičky psovi raději nedávat
„Potom co pejska poprvé obujete, je legrační a někdy až smutné, jak vyhazuje nohama na všechny strany a snaží se botiček zbavit,“ líčí Eva Durasová, „málokterý si na ně zvykne. Botičku na ochranu tlapky doporučuji v případě nějakého zranění, ale rozhodně bych psovi neobouvala všechny čtyři, když jde ven.“
Jestliže se pes proháněl v čerstvě napadaném sněhu a na chlupy se mu nabalily sněhové hrudky, nezbývá, než ho postavit do vany a rozpustit je vlažnou vodou. „Nic jiného s tím dělat nejde. Pro psa jsou tyhle sněhové kouličky hodně nepříjemné, snaží se jich nejrůznějšími způsoby zbavit a nedaří se mu to. Jejich vytvoření předejdete, pokud mu pořídíte obleček s dlouhými nohavičkami,“ radí zkušená chovatelka a majitelka psího salonu Eva Durasová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.