Jako dítě bojovala s rakovinou, dnes nabízí Lucie Štrublová pomoc a podporu dalším onkologickým pacientům
Zhoubný nádor, který se vyznačuje tím, že roste pomalu, diagnostikovali Lucii Štrublové už v deseti letech v Dětské nemocnici v Brně. Z nemoci se zotavila a dnes pracuje jako nutriční terapeutka.
Tahle nelehká zkušenost ji v pozdějším věku ovlivnila natolik, že si šla za svým snem. Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a založila neziskovou organizaci Společně k úsměvu.
„Máma mi nikdy nedávala plané naděje. A pro mě to znamenalo hrozně moc. Mnohem víc, než kdyby mě utěšovala, protože ono přece jenom dítě to z toho rodiče cítí.“
Je podle ní osvěta v oblasti onkologie dostatečná? Jak se daří spolku usnadnit onkologicky nemocným dětem a dospívajícím období léčby? A jak funguje projekt s názvem Moudrý průvodce? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Den dětské onkologie. „Úspěšnost léčby je 85 procent, snad se posuneme ještě dál,“ doufá lékařka
Den dětské onkologie připadá na 15. únor. Lékaři během něj představují moderní způsoby léčby. I díky nim se uzdraví až 85 procent dětských pacientů.
-
Plešouni připomínají Byl jednou jeden život. „Nechtěla jsem, aby rakovina byla tabu,“ říká autorka
Eliška Podzimková se věnuje animovanému seriálu Plešouni na pomoc dětským onkologickým pacientům. Odrážejí se v něm i její vlastní zkušenosti s onkologickou nemocí.
-
Precizní onkologie nejsou jen nejmodernější léky, ale i odborníci, kteří rozumějí svým pacientům
Celá léta hledáme správný lék správnému pacientovi a stále více se blížíme této metě, říká ve Studiu Leonardo předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.