Japonské loutkové divadlo v Chebu

12. listopad 2001

Mimořádný zážitek přichystalo na nedělní odpoledne Západočeské divadlo v Chebu. Milovníci umění a exotiky si nenechali ujít vystoupení světoznámého umělce Noriho Sawy, původem z Japonska.

Představení s názvem "Les a jiné kousky", hrané na jevišti z druhé strany opony, pobavilo především děti, jimž jsou nedělní odpoledne v chebském divadle určena. Namísto původně plánované pohádky o Karkulce tleskaly oživlým loutkám v celkem osmi krátkých ukázkách, vycházejících z japonských pověstí. Nadchl je třeba samuraj, který díky umění Noriho Sawy pohyboval snad i očima, proměny ryby v motýla, stařeny v krásnou dámu i ptáci vyrobení z deštníků. Dospělí zase ocenili, že umělec, kvůli vyznění loutek od hlavy k patě v černém, zvládal i roli zvukaře a osvětlovače. Jednotlivé ukázky navíc uváděl v češtině. Před posledním kouskem, nazvaným "Sumcova milostná píseň", upozornil, že bude zpívat japonsky, což "je sice divný, ale zajímavý".

Vystudovaný scénograf žije devět let v Praze, kde učí na DAMU. Vystupuje po celém světě, ale obdivuje české divadlo, zvláště loutkové. V Chebu měl účinkovat už v září, v rámci přehlídky divadla jednoho herce, termínově ale vše klaplo až nyní. Všestranný umělec, který má v repertoáru i Shakespeara slíbil, že se na západ Čech vrátí - nejpozději za dva roky, na další ročník zářijové přehlídky.

autor: editor
Spustit audio

Více z pořadu