Jarní počasí zasáhlo i Železnorudsko. Ubylo lyžařů, celková návštěvnost se ale zvýšila

5. leden 2014

Ačkoliv je už leden, nesněží a mrzne jen výjimečně. Počasí dnešních dnů připomíná spíš duben nebo apríl. Železnou Rudu, šumavské centrum zimních sportů, obvykle během vánočních prázdnin zaplaví lyžaři a běžkaři. Letos to bylo a je trochu jinak.

Sníh letos padal opravdu jen výjimečně a to i na horách, potvrzuje spolumajitel Ski areálu Špičák Vladimír Kasík.

„Do 6. prosince napadlo 40 – 60 centimetrů sněhu, tehdy také skončily mrazy, takže jsme v prosinci ani neměli možnost technicky zasněžovat. Lidí je méně, v našem případě tady bylo tak o trochu víc než padesát procent zákazníků,“ říká.

„Není to neobvyklé, většinou tak jednou za sedm, osm let se tohle přihodí,“ dodává Kasík.

Podobně jako Špičák jsou v rámci možností v provozu střediska Nad nádražím, Weisova louka, Samoty nebo Belveder. Více než polovina areálů ale čeká na přírodní sníh.

Počasí posledních dnů a týdnů trápí i železnorudský kemp, kde jsou běžně ubytovaní lyžaři.

„Pokles návštěvnosti oproti loňskému roku je tak třicet procent. Ale zase je to začátek roku, ten je každý rok stejný, do půlky ledna a pak se to zase zmátoří,“ hýří optimismem spolumajitel kempu Jiří Sekyra.

Málo sněhu znamená paradoxně více práce pro Petra Filipa, který půjčuje nebo opravuje lyže.

„Lidé nás navštěvují víc kvůli tomu, že si třeba nechtějí zničit svůj vlastní materiál. Takových těch obyčejných turistů s dětmi ubylo, na druhou stranu zase přibyla spousta práce v servisech, protože lyže dostávají úplně jinak zabrat,“ vysvětluje.

Železnorudské infocentrum si ale na úbytek návštěvníků nemůže stěžovat, dokonce naopak.

„Oproti předešlým dvěma, třemi letům je návštěvnost vyšší. Přibylo hodně návštěvníků z Ruska a přibyla také německá klientela,“ říká pracovnice infocentra Ivana Vilišová.

„Na přelomu roku zájem o Železnorudsko vzrostl, i když tady nebyla taková sněhová pokrývka. Přesto lidé přijeli, přijeli za krásami přírody, přijeli si užít čerstvý vzduch a Silvestr na hory,“ vypočítává.

Na celkové hodnocení je ale ještě brzy, konečný účet zimě vystaví Železnorudsko zhruba v polovině března, tedy až skončí všechny jarní prázdniny.

Letošní zima lyžařům nepřeje
autoři: Anna Maňourová , lum
Spustit audio