Jeruzalém aneb Jak se neztratit v historii i dnešku Města měst
Příručku a kulturněhistorického průvodce Svatým městem tří světových náboženství, judaismu, křesťanství a islámu, sepsal profesor novozákonní biblistiky Max Küchler.
Představte si, že smícháte dohromady spoustu obrázkových skládaček. Jsou různě staré, v každé chybí hromada dílků, ale když je poskládáte do vrstev, hezky jednu na druhou, stejně drží pohromadě a vytvářejí pestrý a barvitý celek. Právě takový je Jeruzalém, Svaté město všech tří hlavních abrahámovských náboženství – judaismu, křesťanství a islámu.
Pro ty, kteří jej touží poznat, a přitom se v jeho historii neztratit, sepsal emeritní profesor novozákonní biblistiky z univerzity ve švýcarském Fribourgu Max Küchler velice obsáhlou „příručku a kulturněhistorického průvodce“. Publikaci, nazvanou stručně „Jeruzalém“, si od letoška můžete pořídit i v češtině, a to díky nakladatelství Academia.
Jak zjistíte při prvním nahlédnutí, skromné označení „průvodce“ není právě přesné a skutečný obsah knihy zdaleka nevystihuje. Ve skutečnosti jde o komplexní soubor studií o jeruzalémských památkách a tím také o hluboký průřez dějinami města od vodních pramenů, podzemních tunelů, hrobek a jeskyní až po špice nejvyšších minaretů a věží. Max Küchler k tomu užívá všech myslitelných informačních zdrojů – počínaje svatými knihami nebo zprávami kronikářů a konče odbornými články o archeologických výzkumech. Ač sám biblista, žádné víře přitom nestraní; dokonce se kriticky vyjadřuje k některým neověřitelným hypotézám.
Svůj výklad doprovází stovkami historických i aktuálních mapek, plánů, kresebných rekonstrukcí, vyobrazení nálezů nebo reprodukcí nápisů. Heslo o každé památce či jejich uceleném souboru nabízí kromě přesného určení polohy také přehled označení a jmen, kterých se jí v minulosti dostalo, historický exkurz podepřený písemnými i archeologickými prameny, představení relevantních teorií a konečně popis prohlídkové trasy a zajímavostí, které vás na ní čekají. Což může být jediná drobná vada na kráse – kniha Maxe Küchlera totiž vyšla v německém originále už před deseti lety, takže některé informace nemusí být zcela přesné.
Co ještě v knize najdete? Krátké pojednání o zvláštní geografické poloze Jeruzaléma. Obecný přehled jeho dějin od nejstarších dob až po současnost. Rozsáhlé úryvky z prací antických židovských, křesťanských i muslimských autorů týkajících se města, jeho památek a historie. Bohatý seznam literatury, včetně té česky psané, lexikon odborných pojmů a místopisný rejstřík. Celkem více než 800 stránek.
Kniha dobře poslouží zvídavému turistovi nebo poutníku, který se chystá navštívit svatá místa, ale také vědcům – historikům všech období, biblistům, teologům či archeologům. Až ji prolistujete, pochopíte, že Jeruzalém je město, které leží jakoby mimo čas i prostor, patří všem i nikomu – a v tom je jeho sláva, svatost a někdy bohužel i to prokletí.
O knihu Maxe Küchlera „Jeruzalém“, kterou vydalo nakladatelství Academia, s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte až do neděle 24. března.
Max Küchler: Jeruzalém. Příručka a kulturněhistorický průvodce Svatým městem. Praha: Academia, 2024. ISBN 978-80-200-3433-5.
Související
-
Západní zeď v Jeruzalémě spojuje židovskou minulost a přítomnost
Na dnešní den letos připadá Den Jeruzaléma – podle židovského kalendáře výroční den sjednocení města pod izraelskou svrchovaností roku 1967.
-
S králem Šalamounem za zády: Tajemný chrám v Izraeli a letošní plány výzkumu Měsíce, Slunce či Marsu
Čeští archeologové a chrám v Tel Moca (4:21) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Voda na Zemi (20:49) – Kosmonautika 2022, 3. část: Měsíc, Slunce, Merkur a Mars (25:46)
-
Posvátné město Jeruzalém
Na zítřejší den připadá podle hebrejského kalendáře Den Jeruzaléma. Čím je pro Židy tak zvláštní?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.