Jingle Bells Vladimíra Dvořáka

3. prosinec 2021

Píseň napsal v roce 1857 americký skladatel James Lord Pierpont. Stala se synonymem Vánoc. Je zároveň jednou z nejvíce upravovaných a znovu vydávaných písní. Jmenuje se Jingle Bells.

My skladbu známe pod názvem Rolničky. Začíná slovy „sláva, už je sníh, jedem na saních“. Tento krásný český text napsal muž obdařený mimořádným citem pro naši mateřštinu, Vladimír Dvořák. Ano, ten muž, který byl v Televarieté po celá léta společníkem Jiřiny Bohdalové.

Málo se ví, že byl také pilným a vynikajícím textařem. Vytvořil desítky písňových textů. Připomeňme třeba Váš dům šel spát, Je po dešti, O nás dvou nebo Píseň pro Kristýnku a další.

Písecký rodák Vladimír Dvořák byl bavič, scenárista, herec, konferenciér, textař, scenárista a dramaturg, byl od všeho trochu, ale protože nebyl žádnou z těchto profesí zcela, byl prý při vyplňování osobních dotazníků naprosto bezradný. Byl nazýván básníkem televizní zábavy. Náměty pro svůj inteligentní humor a vtipné scénky se svou nepřekonatelnou partnerkou Jiřinou Bohdalovou čerpal v běžném životě, poslouchal, o čem se lidé baví na zastávkách, co je trápí, na co nadávají, kvůli čemu se hádají. A Rolničky pro nás vymyslel báječně.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.