Jiří Stočes: Partu mladých lidí na Šumavě dnes moc nepotkáte. Partu důchodců určitě!

11. srpen 2017
Publicistika
Když není ideální počasí pro pozorování oblohy, můžou se turisté projít alpským údolím

Kdo dnes vyhledává turistické ubytovny na Šumavě? Jiří Stočes si přímo v jedné z nich udělal malou sociologickou studii a o její výsledky se podělí ve svém fejetonu.

Pobýval jsem nedávno s partou několika spřátelených rodin na Šumavě. Poněvadž je nás i s dětmi šestnáct a letos jsme se na termínu společného prázdninového setkání byli schopni domluvit až na konci června, vzali jsme narychlo zavděk levnou turistickou ubytovnou ve stylové chalupě z 18. století. Hromadné spaní na palandách ve dvou místnostech nám ani v nejmenším nevadilo a jídlo jsme si vařili či pekli povětšinou na ohni venku (výjimkou byla návštěva místní restaurace). Jistý diskomfort – alespoň pro mě – spočíval v jediné toaletě pro všechny muže v chatě a rovněž v jediné sprše s omezenou kapacitou bojleru. Jinak jsem byl ale náramně spokojený. Pohodový pan správce, krásná příroda a v neposlední řadě zajímavá setkání.

V takové turistické chatě totiž neustále potkáváte své spolubydlící – v již zmíněné koupelně, ve společné kuchyňce, na chodbě, u ohniště či na lavičkách před chalupou. Většina z nich přitom pobyde jen krátce, jednu, dvě noci. Někteří přijíždějí svým autem, ale stále ještě byli hojně zastoupeni i pravověrní turisté, pro něž je chata jen záchytným bodem při několikadenním putování po svých.

Malá sociologie českého turisty

Osazenstvo ubytovny představovalo zajímavý sociologický vzorek. K mému překvapení jednoznačně převažovali lidé středního a staršího věku. Odečtu-li jednu rodinu s dětmi školního věku, jeden mladičký pár z Německa a partu čtyř mladých mužů tak možná lehce před třicítkou z Prahy, zbývají už jen dva určitě nejméně čtyřicetiletí kamarádi z německého Chamu, podobně stará manželská dvojice se psem a babičkou a pak celá řada osob důchodového věku. Jedna parta seniorů pocházela z Moravy a skládala se z několika partnerských dvojic. Zjevně fungovala už pěknou řadu desetiletí, neboť její členové často vzpomínali na to, jak trávili prázdniny se svými tehdy ještě malými dětmi. Druhá důchodcovská parta sestávala z nadšených Němců, kteří vyráželi ráno ze všech nejdřív, aby stihli předem vytýčenou trasu. Nepřehlédnutelný byl i sympatický manželský pár – on vysoký, šedivý, v modrobílém pruhovaném tričku a s neustálým úsměvem na tváři, ona poměrně nenápadná, v červenobílém pruhovaném tričku, napadající na nohu staženou kompresní punčochou, přesto však pořád v pohorkách a na odchodu.

Začal jsem si více všímat i lidí, které jsme potkávali na cestách. Rodin s dětmi bylo poměrně dost, druhou nejpočetnější skupinu návštěvníků Šumavy však podle všeho představují právě skupiny důchodců či osob nad 50 let. Party mladých lidí jsem viděl zřídka, a když, tak na kolech. S batohem na zádech jsem zaregistroval pouze několik mladých zamilovaných dvojic, ale skupinu středoškoláků či vysokoškoláků ani jednu.

Co se v mládí naučíš, ve stáří najdeš…

V mém dospívání přitom hrály prázdninové vandry, puťáky a přechody hor s kamarády (a kamarádkami) naprosto zásadní roli. Podobně to určitě vnímají i ti, kteří se narodili dříve než já. Vyrůstali jsme za bolševika a jiné možnosti, jak objevovat svět, jsme neměli. Dnešní mladí už zjevně tráví prázdniny jinak. Možná cestují po zahraničí, možná se účastní různých letních kursů a škol, které tehdy neexistovaly, možná makají na brigádách ještě více než my, a možná, že sedí doma u všech těch krabiček s tlačítky (či dotykovými obrazovkami) a hltají nějakou virtuální realitu. Nevím a nechci je nijak soudit.

Sám sebe bych ale za nějakých deset, dvacet či třicet let viděl nesmírně rád v nějaké z těch part seniorů, které jak jen mohou, vyrazí po vlastech českých na společnou túru. A náramně se přitom baví, hecují, vzpomínají a občas se dojmou. Tímto jim všem vysekávám poklonu a zdravím je sokolským „Nazdar“, trampským „Ahoj“ i skautským (a ukradeným pionýrským) „Buď připraven“!

autor:Jiří Stočes