Jiří Suchý se stal čestným občanem Klatov

18. září 2018 14:36

Slavný divadelník a textař Jiří Suchý se stal čestným občanem Klatov. Ve městě strávil prvních pět let života a do barokní lékárny mu maminka chodila pro rybí tuk.

Divadelní režisér, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař a grafik. Je těžké vyjmenovat vše, čím je nebo byl Jiří Suchý a na nic při tom nezapomenout. Jeho jméno je spjaté především s Divadlem Semafor, kde stále působí. V roce 1958 byl ale také u zrodu Divadla Na zábradlí, pro které vznikla slavná hudební revue Kdyby tisíc klarinetů.

Rodiče Jiřího Suchého z Klatov pocházeli a žili tady i jeho prarodiče. On sám se sice narodil roku 1931 v Plzni, ale prvních pět let života prožil právě v Klatovech a pravidelně se sem také vracel. To, že právě Jiří Suchý získá čestné občanství, odsouhlasili místní zastupitelé, a to jednohlasně. Uvažovali o tom už delší dobu a nápad podpořili i místní lidé. Jiřímu Suchému bude čestné občanství slavnostně předáno 9. října na klatovské radnici

Klatovy jsou mě alfou a omegou.
Jiří Suchý

Čestným občanstvím byl Jiří Suchý velice potěšen a napsal takové pojednání o tom, co pro něj Klatovy znamenají. Vzpomíná v něm třeba na to, jak se do barokní lékárny, která tehdy ještě nebyla muzeem, chodilo pro aspirin a také nenáviděný rybí tuk a na náměstí chodili dragouni v červených kalhotách. Jiří Suchý své vzpomínání zakončil slovy: „Klatovy jsou pro mě jakousi alfou i omegou života."

Čestné občanství se v Klatovech uděluje poměrně zřídka, zatím zástupci města udělili 36 čestných občanství, první získal v roce 1852 oficiál ministerstva vnitra ve Vídni Heliodor Truska. Později se čestnými občany Klatov stali třeba František Palacký, T. G. Masaryk, Karel Kramář nebo Alois Jirásek. Za posledních 25 let město udělilo jen dvě čestná občanství, a to dirigentovi a propagátorovi vážné hudby Jiřímu Bílkovi a bojovníkovi proti nacismu a komunismu Františku Wiendlovi.

autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová
Spustit audio