Jiří Werich Petrášek: Když se média dozvěděla, že jsem Werich, otočil se mi život o 180 stupňů
Ve svých 24 letech se dozvěděl, že jeho pravým otcem je Jan Werich. Tou dobou už byl slavný herec po smrti. I když se stal vysokoškolským pedagogem a ředitelem školy, geny nelze ošálit. Po otci zdědil nejen podobu, ale i chuť hrát a bavit lidi.
S výukou a ředitelováním Jiří Werich Petrášek už skončil a mohl by si užívat zaslouženého důchodu. Ze školství se ale postupně přesunul do kultury a nyní je velmi aktivním pracujícím důchodcem. „Hraju v divadlech, točím filmy, točím televizní seriály, provázím na Staroměstské radnici, moderuju a dělám spoustu dalších věcí.“
Cirkus Maximum
Mezi projekty, které nedávno dokončil, jsou role ve filmu i v televizním seriálu. „Dotočil jsem velkofilm Cirkus Maximum, který teď bude mít premiéru v Lucerně a půjde do českých kin. Hraju tam německého podnikatele, který se snaží koupit český cirkus. Je to moc hezká role a velice jsem si to užil.“
Další role už ale tak vznešená není. „Dotočil jsem další epizodu seriálu První oddělení a mohu prozradit, že tam naopak hraju úplného blbce,“ směje se herec.
Jako moderátor se Jiří Werich Petrášek těší na další díl zábavného pořadu Hovory W, kterým každé poslední úterý v měsíci provází v Radiocafé Vinohradská 12. „Teď tam bude jako host Jirka Krampol, minule to byl Petr Kostka. Jsou to krásná a milá představení s písničkami Osvobozeného divadla.“
Má také vlastní one man show. Představení se jmenuje Ven ze stínu aneb kdybych nebyl Werichem a jezdí s ním za publikem po celé republice. „Moc mě to všechno baví. Prostě žiju naplno.“
Práci pedagoga a ředitele pověsil na hřebík definitivně, i když stále dostává nabídky, aby se k ní vrátil. „Nepočítám s tím, že bych se vrátil ke kantořině, i když mě taky moc bavila. On je to nakonec taky kus herectví.“
Neznámý syn slavného otce
Jiří Werich Petrášek vystudoval Vysokou školu ekonomickou, postgraduálně pedagogiku a školský management. Nic z toho ale nebylo umělecky zaměřené. Bránili mu ve výběru povolání adoptivní rodiče a potlačovali jeho herecké geny? „Ono to tak asi trochu bylo. Udělal jsem maturitu a připravoval jsem se na DAMU, protože jsem už jako student hrával divadlo. Od malinka jsem měl podezření, že jsem asi v trošku jiné rodině. Maminka byla prodavačka, otec soustružník, a umělecké sklony vůbec neměli,“ přiznává.
O svém pravém původu se dozvěděl, když mu bylo 24 let. Tedy ve stejném roce, kdy Jan Werich zemřel. „Maminka (adoptivní - pozn. redakce) mi to řekla až po jeho smrti. A já tomu dnes rozumím. Mohla si myslet, že bych mohl chtít za ním odejít, i když já bych matku nikdy neopustil.“
Tajemství pravého otce Jiřího Wericha Petráška se v rodině udrželo spoustu let. Veřejnost se o jeho původu dozvěděla teprve před několika lety. „Ten šrumec, co se potom spustil, jsem sice čekal, ale ne až takový. Život se mi otočil o 180 stupňů.“
Ví se, kdo prozradil médiím pravdu o slavném otci? Věděl Jan Werich, že má syna? Proč na Jiřího Wericha Petráška někteří útočili kvůli pražské Werichově vile? Poslechněte si záznam celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.