Joe Valachi a porušení omerty aneb Komu říkají mafiáni pentito?
Členové mafiánských klanů newyorského podsvětí měli ve svých rodných listech často obce jako Corleone, Palermo a podobné. Jak mafie funguje se však dlouho příliš nevědělo.
O veškeré činnosti rodin, jejich organizační struktuře a ostatních členech museli jejich příslušníci zachovávat přísnou mlčenlivost. Zákon omerta. Kdo ho porušil, stal se chodící mrtvolou. Zároveň byl označen jako pentito – ten, kdo se kál, tedy v přeneseném slova smyslu udavač. Členové mafie omertu skutečně dodržovali. Americká policie sice věděla, jaké činy mafie páchají, ale o tom, jak jsou tyto zločinecké struktury organizované, měla jen přibližné představy.
Senátor Robert Kennedy a pentito Joe
To se změnilo 27. září 1963, kdy jeden z celkem vysoce postavených členů jedné z pěti newyorských mafiánských rodin prolomil zákon omerta. Byl to Joe Valachi. Prozradil všechno, co věděl. A to nikoli někde na policejní stanici, ale před výborem pro vnitřní bezpečnost amerického senátu. Senátor Robert Kennedy tehdy zařídil, že Valachiho výpověď mohli natáčet novináři. Mafián Valachi vypovídal po několik dní a z jeho řeči byl trhák. Veřejnost se tak dověděla, jaké jsou v New Yorku rodiny, jak jsou strukturované, co je omerta, poprvé uslyšeli pojem Cosa Nostra, a tak dál a tak dál.
Kdo byl Joe Valachi a proč promluvil? Narodil se v roce 1904 v New Yorku jako Joseph Michael Valachi do velmi početné rodiny italských přistěhovalců. Rodina byla velice chudá, otec byl agresivní alkoholik, takže Joe i mnozí další z jeho čtrnácti sourozenců se živili kde čím, včetně zločinu. Joe měl už před svým 18. rokem malý gang, který dokázal během velice krátké doby loupit a přepadat. Gangu se proto říkalo Minutemen – minutoví muži.
Pestrý život mafiána Valachiho
Ve 20. letech byl dvakrát polapen a poslán za mříže do slavného vězení Sing Sing. Zde se naučil nejen číst a psát, ale také se tu setkal se členem mafie, který ho zasvětil do tajů organizovaného zločinu. Po propuštění z vězení se tak Joe Valachi přidal nejprve k rodině Lucchese, v jejích řadách se zúčastnil mnoha krádeží a loupežných přepadení. Nakonec zakotvil u rodiny Genovese, kde se jeho zločinecký repertoár rozšířil ještě o vraždu.
V roce 1959 byl Joe Valachi zatčen za obchod s drogami a odsouzen na 15 let. Ve vězení s ním seděl i jeho kmotr Vito Genovese. Valachi měl podezření, ho Genovese chce nechat zabít, a tak ze strachu umlátil železnou trubkou jednoho ze spoluvězňů, jehož považoval za Genovesova nájemného vraha… Strach z kmotra se tak rozšířil ještě o strach z trestu smrti za vraždu. Dilema nakonec Joe Valachi vyřešil tak, že kývnul na spolupráci s vyšetřovateli výměnou za nižší trest. Jakou podobu měla ona spolupráce, tu už zaznělo.
Valachiho svědectví
Valachiho mafiánští kolegové byli samozřejmě pořádně naštvaní, proto byl Valachi střežen asi dvě stovkami agentů. Americká policie díky němu získala mnoho informací, které jí pomohly k efektivnějšímu boji s mafií. Mafiánského tématu se chytla populární kultura. Podle Valachiho vzpomínek byla napsaná kniha a také byl natočen film s Charlesem Bronsonem v hlavní roli. Motivy z jeho výpovědi použil i režisér Coppola ve slavném Kmotrovi, na Valachiho narazíte i v seriálu Simpsonovi.
A co se stalo s Joem? Pomstila Cosa Nostra porušení omerty? Kdepak. Joe Valachi zemřel v texaském vězení v roce 1971 na infarkt.
Související
-
Mario Puzo. Spisovatel, který dal světu slavného Kmotra
Před 101 lety se narodil americký spisovatel Mario Puzo. Pocházel z rodiny italských přistěhovalců a právě toto prostředí ho inspirovalo k napsání několika románů o mafii.
-
Mafie. Za největší soudní proces zaplatil prokurátor Giovanni Falcone svým životem
Největší mafiánský soudní proces. 338 mafiánů bylo odsouzeno dohromady k 2665 letům vězení. Prokurátor Giovanni Falcone za něj zaplatil svým životem.
-
Historické kořeny mafie
Slovo mafia se v literárním textu objevilo poprvé v roce 1862 v nářeční hře Mafiani z Vicarie od Gaspara Moscy a Giuseppa Rizzotta. Autoři mafiány představili spíše...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.