K pečené klobáse vám bude chutnat hořčice z lichořeřišnice. Příprava je snadná

„Když jsou na dohled přízemní mrazíky, vyběhněte na lichořeřišnicový záhon, otrhejte všechny květy a poupata a udělejte si z nich hořčici,“ radí propagátorka kytek k jídlu Jana Vlková.

Postup není nijak složitý: květy podle chuti osolte, pro zachování barvy přidejte citrón nebo ovocný ocet, umixujte v mixéru. Nandejte do sklenic a zavařte třeba v myčce.

Použití je jako u klasické plnotučné hořčice, také ta lichořeřišnicová se dobře hodí k pečené klobáse nebo masu. „Můžeme si s ní vylepšit majonézu nebo si připravit lichořeřišnicovou pseudovejmrdu,“ doplňuje Jana Vlková, „vejmrda jsou jablka strouhaná s křenem, dává se to k pečeným vepřovým kolenům nebo i k vařenému hovězímu.“

Hořčice z lichořeřišnice

Na podzim při pečení masa jako když najdete i nasušené aromatické rostliny, které kvetou v srpnu: pelyněk a řebříček. „Pro ty, pro které je pelyněk příliš hořký, doporučuji řebříček, mají podobné chuťové vlastnosti,“ říká autorka Květinové kuchařky, „řebříček se dá sušit v otýpkách, je to i pěkná dekorace do kuchyně. Využijeme je, až nastane doba pečení masa na kosti.“

A které květiny je možné konzumovat přímo teď v srpnu? „Rostou plaménky, začínají kvést jiřiny, gladioly, to jsou veliké jemné květy na zdobení koláčů,“ dělí se o inspiraci Jana Vlková, „na louky se vrátíme v září, až zase trochu naprší a ony chytí druhou mízu. V srpnu se skrýváme v zahradách a užíváme si květinový zahradní hodokvas.“

Spustit audio