Kačenka není smrž

24. březen 2019

Jsou podobně tvarované jako smrže a houbaři si je se smrži pletou. Kačenky ale mají na rozdíl od smržů klobouček přirostlý jen na špičce třeně.

„Je to dobře vidět, když kačenku podélně rozříznete,“ radí, jak se nesplést, mykolog Zdeněk Hájek. Kačenky jsou štíhlé houby s okrově žlutým až olivově hnědým kloboučkem, mozkovitě nebo laločnatě žebernatým. Třeň je bělavý nebo okrový, v mládí vatovitě vycpaný, později dutý.

Kačenka česká

U nás nejznámější a také častější je kačenka česká. Roste v křovinatých lesích, parcích a zahradách pod třešněmi, osikami, jeřáby, jívami, výjimečně i dalšími listnatými stromy. Klobouk má podélně laločnatě žebernatý, třeň vločkatě žíhaný.

Kačenka náprstkovitá

„Vzácnější kačenka náprstkovitá vypadá v podstatě stejně, ale klobouk nemá laločnatě žebernatý, je jenom lehce vrásčitý nebo hrbolatý. Na třeni jako by byl nasazený náprstek,“ popisuje houbu rostoucí v teplejších oblastech mykolog. Jméno kačenka náprstkovitá dostala podle náprstků švadlen, které připomíná, je pouze větších rozměrů. Roste pod růžokvětými stromy, jako jsou hrušně, třešně a jeřáby.

Jedlé, dobré, ale…

Oba druhy kačenek jsou podle Zdeňka Hájka výbornými jedlými houbami. Nicméně vzácnější kačenku náprstkovitou z důvodu ochrany přírody sbírat nedoporučuje.

Spustit audio