Kamenný obchod nebo pojízdná prodejna? I to řeší malé obce v Plzeňském kraji

9. únor 2018
Malá obecní prodejna v Kohoutově na Trutnovsku

Udržet v provozu prodejny v těch nejmenších obcích je stále složitější. Lidé, kteří mají auto, nakupují ve městech a do obchůdku v obci chodí pravidelně jen málo zákazníků. Západočeské konzumní družstvo Sušice chce proto letos jednat s některými starosty o finanční podpoře ztrátových prodejen. Ne všude na to však přistoupí.

To, že Západočeské konzumní družstvo Sušice řeší budoucnost některých malých obchodů, potvrdil i předseda družstva Roman Bruzl: „My nechceme opustit venkovský prostor bouchnutím dveří. My bychom potřebovali, abychom je udrželi a mělo to smysl pro nás, začít vést dialog s obecním úřadem, zda by byl ochoten na provoz vesnické prodejny přispívat. Určitě by tomu hodně pomohlo, že by v nejmenších obcích, pod 500 obyvatel, bylo provozování obchodu s potravinami bráno jako veřejná služba.“

Na podporu venkovských obchodů vypíše letos poprvé dotace Plzeňský kraj. Některé obce teď čekají na podmínky dotace a chtějí ji na udržení obchodu využít. Horažďovice o tom například neuvažují: „Přímá podpora prodejen Coop nebo ZKD to nepřipadá v úvahu, protože my to musíme brát jako jakýkoli podnikající subjekt. Není možné podporovat jen některé obchody a jiné ne,“ řekl starosta Michael Forman.

Pojízdná prodejna by mohla být řešením

Místo finanční podpory jedné malé kamenné prodejny se právě Horažďovice zaměří na podporu a rozvoj pojízdné prodejny, která může za zákazníky dojíždět kamkoli bude potřeba. „Hodně se v tom angažuje dobrovolný svazek obcí. Budeme žádat o dotaci přes program stability obnovy venkova. Teď je do toho zapojeno okolo 30 obcí. Myslím si, že svým způsobem to obchod nahradí. Není to sice náhrada plnohodnotná, ale jde o to nějakým způsobem zabezpečit základní potraviny těm lidem, kteří v obci trvale žijí a nejsou schopni dojet si do města nakoupit, “ doplnil Michal Forman.

ZKD bude letos jednat o budoucnosti celkem o dvanácti malých, ztrátových obchodů, většinou na území Klatovska a Domažlicka.

  • Aktuální dění
  • Zpráva