Kaple, Hřib nebo Soutěska lapků. Takové skalní útvary najdete na Medvědí stezce
Gotický portál, Kamenná kráska, Poustevna, Perníková skála nebo Dračí tlama. To jsou některé názvy skalních útvarů, které jsou součástí nejstarší naučné stezky na Šumavě a druhé nejstarší naučné stezky v České republice Medvědí stezky.
Medvědí stezku najdete nedaleko Stožce v jižní části Šumavy. Prochází kolem tzv. Medvědího kamene, tedy upomínky na jednoho z posledních zastřelených medvědů na Šumavě. K této události došlo 14. listopadu roku 1856. Právě podle Medvědího kamene byla v roce 1967 pojmenována celá stezka, která měří 14 kilometrů. Jejími krajními body jsou Ovesná a Černý Kříž, tedy vlakové stanice. Medvědí kámen ale není jedinou zajímavostí na trase. Určitě zaujme Jelení jezírko, tedy umělá nádrž, která byla součástí Schwarzenberského kanálu, ve kterém se plavilo dřevo.
Na stezce se nacházejí skalní útvary, které mají svá jména. Zde procházejí turisté kolem Kaple, Hřibu, Píchavky obrovské, Soutěskou lapků, nebo Hlavy telete. Jsou to názvy, které označují charakter, podobu skalních útvarů. A ty jim v rámci vytváření naučné stezky dali mladí ochranáři v polovině šedesátých let. Byly to hlídky ochrany přírody ze základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích pod vedením učitele Aleše Záveského. Do oblasti skalních útvarů vyrážely na přírodovědné výpravy a tak jak to u dětí bývá, při hrách pracovala fantazie.
Jeden z členů hlídky ochrany přírody, Alois Pavličko, který se později stal ředitelem Správy Národního parku Šumava, vzpomíná, jak si při příchodu k Soutěsce lapků podél Mechové pyramidy, Gotického portálu a Skalního stanu užívali. Vybraná část výpravy se prý vždy nenápadně vzdálila, soutěsku obsadila a potom šiškami a v zimě sněhem bránila.
Aby tady mohla vzniknout naučná stezka, bylo zapotřebí ji zabezpečit, zprůchodnit a proznačit. O to všechno se zasloužili členové Aktivu státní ochrany přírody v Prachaticích Vratislav Francl, Bohuslav Nauš a už zmiňovaný učitel Aleš Zaveský.
Intenzivněji se na přípravě stezky začalo v roce 1965. Po průzkumných a terénních pracech, následovaly populární poválkové chodníky, žebříky, značení a hlavně pojmenování žulových útvarů. V následujícím roce byla stezka připravena pro návštěvníky, a to spolu s tištěným průvodcem. Medvědí stezka je proznačená dodnes. Můžete si ji buď projít celou, což je výlet na celý den. Nebo jen část, třeba tu se skalními útvary.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.