Karel Zich: Za to může rokenrol

11. červenec 2022

Historie populární hudby se od poloviny 50. let rovná historii rokenrolu. Všechny ostatní žánry šly před tímto rozjetým vlakem stranou.

Vše začalo v malém nahrávacím studiu v Memphisu ve státě Tennessee na americkém středovýchodě, tedy nikoli ve velkém kulturním centru kdekoli na východním nebo západním pobřeží. Malá jednopatrová budova se studiem společnosti Sun Records byla slavnostně zařazena mezi oficiální americké národní památky 31. července 2003, den po smrti zakladatele Sama Phillipse. Během ceremoniálu, který se uskutečnil ve Washingtonu D.C., zazněla z úst sekretáře pro vnitřní věci Gale Nortona tato slova: „Nemůžete vyprávět o historii 50. let, aniž byste nevyprávěli historii rock’n’rollu. A nemůžete mluvit o historii rock’n’rollu, aniž byste zmínili jméno Sama Phillipse a společnosti Sun Records. Americká kultura a americká společnost se díky tomu, co se dělo v nahrávacím studiu Sun Records na 706 Union Avenue v Memphisu v 50. letech, naprosto nenávratně změnily.“

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.