Karlovarské muzeum má ve svých sbírkách historickou textilní svatební výbavu. Najdete v ní závoj i spodní kalhotky

9. duben 2021
Poklady minulosti

Muzeum Karlovy Vary pečuje o celou řadu sbírek, kromě lázeňství nebo výroby porcelánu a skla, má také třeba zajímavou sbírku textilu. Její součástí je svatební výbava z roku 1905 dosud neznámé ženy.

V roce 2016 ji muzeum dostalo darem od majitelů jednoho karlovarského rodinného domu, kteří na ní narazili náhodou při rekonstrukci. Obdivuhodně zachovalá výbava byla ukrytá na půdě a také pod podlahou.

Svatební výbava obsahuje například plátěné spodní kalhotky s neobvyklým knoflíkovým zapínáním, noční košilky, zástěru nebo svatební závoj. Většina textilu je opatřená vyšívaným monogramem FS. „V současné době se snažíme v archivech zjistit, o koho se jednalo, čí ta výbava byla,“ řekla ředitelka muzea Dominika Kožešníková.

Textilní svatební výbavu z počátku 20. století si budou moci návštěvníci prohlédnout na vánoční výstavě, kterou muzeum připravuje na listopad roku 2021.

autor: Jana Strejčková | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.