Karlovy Vary zažijí podruhé ve své historii referendum. Řešit bude podobu Vřídelní kolonády

5. leden 2023

Historie se opakuje. Už jednou obyvatelé Karlových Varů rozhodovali v referendu o tom, jestli chtějí vybudovat repliku pseudorenesanční kolonády z roku 1879, nebo zachovat stávající podobu v duchu tehdy oblíbeného brutalismu. 

Česko čeká v polovině ledna výjimečný historický okamžik. Obyvatelé země budou vybírat nového prezidenta republiky. V Karlových Varech budou navíc prezidentské volby doplněné o místní referendum. Stejně jako před pěti roky se referendum týká další budoucnosti ikonické městské stavby – Vřídelní kolonády. Konat se bude současně s prvním kolem prezidentských voleb, tedy 13. a 14. ledna.

Proč se odpůrcům nelíbí současná podoba okolí Vřídla, kolik by výstavba takové repliky stála, má na ní magistrát peníze, a jaké budou další kroky zastánců repliky litinové konstrukce v případě neúspěšného plebiscitu? Hosty pořadu Co vás zajímá byl ředitel Kanceláře architektury města Karlovy Vary Karel Adamec a jeden z iniciátorů referenda Ota Řezanka. 

autoři: Radim Jehlík , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...