Kaštany mohou i léčit, o důvod víc, proč si je nasbírat
Z jírovce maďalu (jinak také kaštanu koňského) můžeme pro pomocnou podpůrnou léčbu využít na jaře květy a na podzim plody. Dělají se z nich tinktury, mazání i koupele. Uleví bolavým nohám, prospějí žílám, pomůžou při podlitinách a pohmožděninách.
Sbírání spadaných kaštanů milují hlavně malé děti, které se neúnavně brouzdají listím pod stromy a hledají, kam se hnědé plody zakutálely. Doma pak s nimi z kaštanů vyrábíme různá zvířátka a postavičky, věnce i další dekorace. Jádra kaštanů nám dobře poslouží také v rámci přírodní lékárny. „Různě se nakládají na mazání, kterými si potom můžeme mazat bolavé nohy nebo žíly. To samé květy. I na různé otoky se používají, na hojivé koupele,“ vyjmenovává bylinkářka a pěstitelka bylin Štěpánka Janoutová.
Kaštanová tinktura
Čaj z kaštanů by nikomu nechutnal, takže vnitřně se kaštany užívají jen ve formě tinktur. „Tinktury z kaštanu obvykle ředíme. Nebo je také můžeme kombinovat s tinkturou z Ginkgo biloby neboli jinanu dvoulaločného, dává se 65 % tinktury z jinanu a 35 % tinktury z kaštanu. Kombinovaná tinktura nám pomáhá prokrvovat končetiny, zejména když jsou chladné,“ říká bylinkářka, „někdy se tomu říká, že člověk má tzv. fialové údy. Jinak kaštanová tinktura je blahodárná pro žíly, pružnost cév. Zabraňuje tvorbě křečových žil, hemoroidů, krevní nedostatečnosti. A zlepšuje stav při zánětech žil.“
Koupele a mazání z kaštanů
Vně jírovec maďal působí podobně jako kostival lékařský. „Koupel z nastrouhaných kaštanů nebo z kaštanových květů se osvědčuje při různých pohmožděninách a podlitinách, přispívá k tomu, že se rychleji vstřebají. Kaštany je dále dobré naložit do mazání,“ radí Štěpánka Janoutová, „potom mají hojivé účinky i na různé bolavé klouby, šlachy a svaly, které kaštanové mazání prohřívá. Můžeme do něj přidat ještě kořen z kostivalu nebo arniku.“
S kaštany do postele? Pouze ženy
Říká se, že člověk by si měl nasbírat tolik kaštanů, kolik mu je let, plus jeden. Umístit je pod postel nebo i dát do postele, spát v jejich blízkosti a tím si zajistit zdraví a dostatek energie. „Také jsem to slyšela,“ usmívá se bylinkářka při vzpomínce na lidovou magii, „na jedné přednášce ale zaznělo, že kaštany takhle prospívají pouze ženám a mužům energii naopak berou. Takže kaštany do postele pro jistotu jenom pro dámy. Obecně je příjemné nosit kaštan třeba v kapse a žmoulat ho, je to takové uklidňující pohlazení, relaxační pomůcka.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.