Katastrální úřady po síti

Od prvního července má být na internetu přístupný katastr nemovitostí. Komu tato novinka ušetří cestu na úřad, frontu a jednání s úředníkem zjiš´toval Martin Sobotka.

Každý fanoušek nových technologií, který si sliboval, že díky zveřejnění evidence nemovitostí na internetu se vyvaruje zbytečných pochůzek po úřadech bude zklamán. Narozdíl od obdobného zveřejnění obchodního rejstříku, nebude přístup k datům katastrálních úřadů bezplatný. A ani laciný, za každou načatou stránku formátu A 4 zaplatíte 50 Kč a to ještě budou mít takto získané výpisy pouze informativní platnost. To, že se fronty na katastrálních úřadech nezkrátí potvrdila i vedoucí detašovaného pracoviště v Přešticích Jarmila Vávrovcová.

Zklamáni budeme také my novináři a další lidé, kteří si od zpřístupění údajů slibovali, že povede k dalšímu očištění naší veřejné a podnikatelské sféry. Tento systém nijak neusnadní odhalování podezřelých obchodů, takže se nedočkáme podobného efektu, jaký mělo právě už zmíněné zveřejnění obchodního rejstříku.

Od prvního července se také nerozběhne provoz naráz v celé republice. V Západních Čechách si nejdéle počkají lidé v Nepomuku, Rokycanech a Přešticích, tam je spuštění plánováno až na pátého srpna. Nezbývá jen doufat, že časem, po uplynutí zkušebního provozu, se najde dostatečná parlamentní většina, která občanům umožní lépe získávat informace a pokud možno i bezplatně.