Katedrála sv. Bartoloměje má nového varhaníka a ředitele kůru

24. září 2002
Zprávy , Zprávy

Katedrála Svatého Bartoloměje v Plzni má nového varhaníka. Stal se jím 28letý absolvent českobudějovické konzervatoře Miroslav Pšenička. Ten bude zároveň působit jako vůbec první ředitel kůru v historii plzeňské diecéze a zároveň se bude starat také o koordinaci a podporu církevní hudby v diecézi.

Jak potvrdil mluvčí plzeňského biskupství Jiří Nývlt, náplní práce nového ředitele kůru bude metodické vedení a vzdělávání varhaníků a ředitelů kůru v celé diecézi, vytvoření a vedení archivu hudební literatury a iniciování vzniku nových vhodných liturgických skladeb, zejména ve spolupráci se skladatelem a katedrálním kapelníkem Milošem Bokem.

Dalším úkolem nového ředitele kůru má být i pomoc při vytváření sboru. Biskupství letos na jaře ohlásilo, že by chtělo při plzeňské katedrále založit vokálně-instrumentální těleso složené z amatérů. Sbor by měl vystupovat na samostatných koncertech a několikrát do roka při významných a svátečních bohoslužbách v katedrále. Orchestr je otevřen pro všechny, kdo ovládají alespoň na základní úrovni hru na nástroj zařaditelný do symfonického orchestru.

varhany
autor: ľsm
Spustit audio