Každý se o to může pokusit. První pomoc je klíčová
Poskytnutí první pomoci je zásadní pro záchranu života. Zajistěte bezpečnost místa a zkontrolujte stav postiženého. Pokud nedýchá, zahajte resuscitaci: stlačujte hrudník tempem 100-120 stlačení za minutu a provádějte umělé dýchání v poměru 30:2. Nezapomeňte zavolat tísňovou linku 155.
Při srdeční zástavě může pomoci automatizovaný externí defibrilátor (AED). Ten bývá umístěn na některých hasičských zbronicích, obecních úřadech a nezřídka je jí najdete také v nákupních centrech. AED poskytuje hlasové instrukce a automaticky vyhodnotí potřebu defibrilace a jeho použití výrazně zvyšuje šance na přežití. Každý by měl vědět, jak AED použít.
Při záchraně kojence zahajte resuscitaci jemnými stlačeními hrudníku dvěma prsty v tempu 100-120 stlačení za minutu. Pokud nedýchá kvůli cizímu předmětu v dýchacích cestách, proveďte pět jemných úderů mezi lopatky. U dospělého použijte údery do zad k odstranění cizího předmětu. Správné jednání může zachránit život. Pokus o záchranu nikdy nemůže ublížit, ale může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka