Kdo na sjezdovku pod Přimdou přináší sníh a pečuje o lyžaře? To prozradí nová publikace O Přimdonošovi

Autoři Karel Johana a Karel Halla

Kdo má rád sjezdové lyžování ví, že sice skromnější, ale krásnou sjezdovku najde ve stráních pod zříceninou hradu Přimda ve stejnojmenném městě na Tachovsku. Sjezdovka tu díky místním nadšencům funguje téměř půl století, i když její vybudování v 60. letech v blízkosti železné opony nebylo vůbec snadné.

Aby vzpomínky na tato pionýrská léta neupadla v zapomnění, vyšla skromná, ale poutavě a s humorem psaná knížka o bájném tvorovi, který se sjezdovkou pomáhal. O Přimdonošovi. Autory publikace jsou dva místní celoživotní sportovci a učitelé tělocviku Karel Halla a Karel Johana.

Jak vzpomínají, začátky budování sjezdovky vůbec nebyly snadné. Například ve svahu, kde sjezdovka vznikala, byla i přírodní rezervace. A v té bylo potřeba vykácet několik velkých stromů. Nakonec se ale sjezdovku i s vlekem v roce 1968 podařilo zkolaudovat a lyžaři už nemuseli za zimními radovánkami až na Klínovec nebo Šumavu.

Za padesát let sjezdovky toho místní nadšenci prožili hodně. I o tom se dočtete v publikaci, ve které nechybí ani fakta. Její větší část ale tvoří příběhy o Přimdonošovi, bez kterého by asi sjezdovka pod hradem Přimda nikdy nevznikla. Podle autorů knížky by snad mělo jít o jednoho z potomků slavného Krakonoše.


Inforamce o autorech:

Karel Halla (nar. 1943), učitel, později ředitel ZŠ Přimda, zakladatel oddílu lyžování, náčelník záchranné služby, předseda TJ Tatran Přimda. Spoluzakladatel skiareálu Přimda.

Karel Johana (nar. 1947), učitel, instruktor lyžování, v současné době učitel na Střední průmyslové škole Tachově.

Přimdonoš si už od vzniku vleku na sjezdovce, od roku 1968, vede záznamy o lyžování. Nejlepší lyžařská sezóna byla právě v roce 1968, kdy se tu od listopadu lyžovalo téměř do května. Tak snad pro letošní 50. sezónu sjezdovky zajistí Přimdonoš opět co nejvíc sněhu a dobré podmínky pro lyžování.

Kdo je Přimdonoš?

Naznačíme v rubrice Náš příběh. Také si poslechněte krkolomné i humorné historky, které vznikaly v dobách, kdy na Přimdě prakticky končil svět. Dál na západ už byla jen neprostupná železná opona. Jak se lyžovalo pod dohledem pohraničníků v civilu?

Vydání knížečky O Přimdonošovi s nadšením přivítalo i vedení města Přimdy. Místní zastupitelstvo odsouhlasilo tisk hned tisícovky kusů. Podle nezávislé starostky Přimdy Marie Šperkové je to skvělý počin mapující historii města a hlavně nelehké roky výstavby a rozvoje místní sjezdovky.

Tuto publikaci je možné získat v infocentru na náměstí Republiky v Přimdě.

Spustit audio
autor:Pavel Halla
  • Publicistika