Když je vysoký cholesterol dědičný aneb co způsobuje familiární hypercholesterolémie

18. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Regionální stanice Českého rozhlasu

Familiární hypercholesterolémie je nejčastější vrozenou metabolickou poruchou. V lékařské poradně o ní hovoří prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z Centra preventivní kardiologie II. Interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Příznaky vysokého cholesterolu v krvi, pokud vůbec nějaké jsou, člověk obvykle nezaznamená. Stav odhalí až cílené vyšetření při preventivní prohlídce u lékaře. Při familiární cholesterolémii ale mohou mít vysoký cholesterol už děti a důsledkem může být infarkt nebo mrtvice v mladém věku. Preventivní prohlídky a sledování rodinné anamnézy proto bývají klíčové pro stanovení včasné diagnózy a zahájení léčby, která vám o mnoho let prodlouží život.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.