Když je vysoký cholesterol dědičný aneb co způsobuje familiární hypercholesterolémie

18. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy r_2100x1400_regiony.png

Familiární hypercholesterolémie je nejčastější vrozenou metabolickou poruchou. V lékařské poradně o ní hovoří prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z Centra preventivní kardiologie II. Interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Příznaky vysokého cholesterolu v krvi, pokud vůbec nějaké jsou, člověk obvykle nezaznamená. Stav odhalí až cílené vyšetření při preventivní prohlídce u lékaře. Při familiární cholesterolémii ale mohou mít vysoký cholesterol už děti a důsledkem může být infarkt nebo mrtvice v mladém věku. Preventivní prohlídky a sledování rodinné anamnézy proto bývají klíčové pro stanovení včasné diagnózy a zahájení léčby, která vám o mnoho let prodlouží život.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...