Kladruby na Tachovsku lákají turisty do nového muzea

27. červen 2015
Zprávy , Zprávy

Do Kladrub jezdili dosud lidé hlavně kvůli klášteru, od letošního roku láká městečko na nový turistický cíl. Nové muzeum představuje historii Kladrubska a každodenní život v tomto regionu.

Regionální muzeum Kladrubska sídlí přímo na náměstí v Kladrubech. Vzniklo v budově vedle radnice, kde dříve bývala škola a později kino. Městečko poblíž Stříbra a dálnice D5 tak má novou atrakci. Stálá expozice muzea mapuje historii Kladrubska, která se začala psát před devíti sty lety založením tamního kláštera. K vidění jsou tam různé listiny, nádobí a třeba i šperky. Právě mezi nimi mohou návštěvníci vidět i pár nečekaných zajímavostí.

„Jsou tady prstýnky, ale zároveň k tomu máme i pozůstatek článku prstu, který u toho byl nalezen," řekla ředitelka muzea Marcela Hlaváčová. Dalším pozoruhodným exponátem je podle ní i model Kladrub z roku 1843, kdy město potkalo velké neštěstí, obrovský požár. Všechny exponáty jsou popsané a označené v češtině ale i v němčině.

Regionální muzeum Kladrubska představuje historii Kladrubska a každodenní život v tomto regionu

Muzeum má být kulturním centrem regionu

V prvním patře muzea je víceúčelový sál určený pro hudební, divadelní nebo filmová představení. V další místnosti bude expozice věnovaná přírodě Kladrubska. V současné době tu ale najdeme valchu, staré hrnce, mycáky, máselnice a další desítky let staré předměty. Unikátní a dočasná výstava představuje život za časů našich babiček. Předměty věnovali dárci z celého Tachovska.

Regionální muzeum Kladrubska

„Město Kladruby má bohatou historii a my bychom ho rádi zatraktivnili a přitáhli tam těch turistů ještě víc. Proto jsme vytvořili Regionální muzeum Kladrubska, nejen turistický cíl, ale bude to víceúčelová instituce. Měla by pořádat i akce pro občany a věnovat se organizování kulturních akcí v Kladrubech," vysvětlila starostka města Svatava Štěrbová s tím, že by se nové muzeum mělo stát turistickým i kulturním centrem regionu.

Regionální muzeum Kladrubska se návštěvníkům oficiálně otevře 1. července. Přístupné pak bude denně kromě pondělí vždy od 10:00 do 17:00.

autoři: sch , lum
Spustit audio