Klarinet sice nebyl prvním hudebním nástrojem Milana Řeřichy, stal se mu ale tím osudným

16. listopad 2020

Milan Řeřicha je klarinetový virtuóz a také jednatel firmy v Kraslicích, která tyto nástroje vyrábí. Koncertuje především v zahraničí, kde získal i řadu ocenění. Teď se ale vrátil do Česka, aby své firmě pomohl.

Milan Řeřicha je uznávaným klarinetovým virtuózem. Nejdříve hrál na klavír, až poté vzal do rukou klarinet. Ke hře ho přivedli rodiče, když viděli, jak malý Milan tancuje u skladeb právě pro klarinet. „Na ten klavír to nebylo úplně šťastný,“ zavzpomínal s úsměvem virtuóz Milan Řeřicha.

Milan Řeřicha

Studoval v Čechách i v zahraničí, kde získal řadu ocenění. „Chtěl jsem poznat ty slavné muzikanty, vynikající klarinetisty, setkat se s nimi, učit se od nich. Byl jsem šťastný, že se mi to splnilo. Musíte každý den cvičit, každý den hrát. Nebylo to jednoduché,“ řekl Řeřicha.

Dnes hudební nástroje i vyrábí. A kde jinde, než v Kraslicích – městečku, ke kterému hudba patří. K výrobě se dostal v podstatě náhodou, když ho oslovil zaměstnanec německého výrobce, který potřeboval odborníka. Výroba ho nakonec natolik ohromila, že si s kamarádem založil vlastní firmu na výrobu klarinetů pod názvem RZ Woodwind Manufacturing.

Volného času moc nemá, přesto ale i nadále cvičí a rád na začátky seznamování s klarinetem vzpomíná.

Více v reportáži:

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.