Klatovská nemocnice má novou virologickou laboratoř, chce být připravena na pandemie

23. srpen 2022 19:35, aktualizováno

Nově zrekonstruovanou virologickou laboratoř má Klatovská nemocnice. Zdravotnické zařízení využilo období, kdy se omezilo testování na covid a upravilo původně provizorní prostory tak, aby odpovídaly všem požadavkům. Nemocnice tak chce být připravená na případnou další covidovou vlnu.

Klatovská nemocnice má poměrně rozsáhlé oddělení klinických laboratoří různých odborností. Virologická laboratoř vznikla před dvěma lety jako reakce na pandemii onemocnění covid-19, aby prováděla vyšetření PCR metodou. „Tehdy bylo nutné zřídit laboratoř velmi rychle, aby se začalo co nejdříve testovat,“ uvedl mluvčí nemocnice v Klatovech Jiří Kokoška. „Část vybavení se vzala z ostatních laboratoří, něco málo se rychle nakoupilo a část vybavení získala nemocnice zápůjčkou,“ doplnil.

Vloni vznikl projekt na celkovou rekonstrukci virologické laboratoře a čekalo se, až pandemie poleví, aby se s opravami mohlo začít. K tomu došlo během dvou uplynulých měsíců, kdy vznikly prostory, které splňují všechny normy zdravotnického zařízení a budou odpovídat potřebám nemocnice. Laboratoř byla kompletně předělaná. Měnila se její kompozice a pracoviště bylo upravené tak, aby mohlo zpracovávat až tisíce vzorků týdně.

Laboratoř bude zkoumat i jiné viry než koronavirus

„Plánujeme, že budeme v Klatovech metodu PCR používat i k detekci a zkoumání jiných nákaz,“ zmínil Jiří Kokoška. Tým kolem primáře klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richarda Piknera hodlá zkoumat herpetické infekce, lymeskou boreliózu, chlamydie, žloutenky a další onemocnění. „Chtěli bychom být v tomto směru druhým nejvýznamnějším pracovištěm po FN Plzeň,“ sdělil své přání mluvčí Jiří Kokoška.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio