Klatovské muzeum má ve svých sbírkách proslulou českou stavebnici
Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech vystavuje řadu dětských hraček a také jednu výjimečnou stavebnici, která slavila úspěchy i na mezinárodním poli. Jedná se o stavebnici Variant, která provází už tři generace malých i velkých stavitelů.
Ve sbírkovém fondu v kolekci hraček muzea v Klatovech se nachází nejen srovnávací hračky z evropských, asijských a severoamerických zemí, ale především regionální produkce a hračky přímo klatovské.
„Objemem největší a v odborné veřejnosti nejznámější je kolekce historických hraček skašovských. Novější stavebnice Variant je klatovská,“ poznamenala etnografka Vlastivědného muzea Ivana Sieberová. Sada dřevěných hranolků o stranách dva na dva centimetry se skosenými hranami a otvory ve dvou velikostech se pomocí dřívek spojuje do různých předmětů jako jsou vozítka, jeřáb nebo koník.
Nápad na vytvoření stavebnice vznikl v roce 1972, kdy nastoupil do výrobního družstva TVAR Klatovy jako designer hraček absolvent UMPRUM v Praze Václav Havlíček, který byl žákem největšího hračkářského odborníka tehdejšího Československa profesora Viktora Fixla.
Stavebnice získala spoustu ocenění
Stavebnice Variant byla Havlíčkovou absolventskou prací. „Záhy si našla cestu nejen k českým dětem, ale vyvážela se i do světa, především do západní Evropy a do zámoří,“ sdělila Ivana Sieberová. V roce 1977 byla tato stavebnice vyhodnocena jako dokonalý družstevní výrobek a o rok později byla přihlášená do mezinárodní soutěže a oceněna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.