Klesající hladina v přehradě Lučina odhalila zbytky zatopené vesnice

Lidé na Tachovsku můžou po letech znovu vidět zbytky vesnice Lučina, která skončila pod stejnojmennou přehradou
Lidé na Tachovsku můžou po letech znovu vidět zbytky vesnice Lučina, která skončila pod stejnojmennou přehradou

Přehrada Lučina u Tachova má zhruba polovinu zásob pitné vody, kvůli suchu klesla hladina o několik metrů. Po letech tak z přehrady vylezly kusy domů a silnic z vysídlené vesnice Lučina, která v 70. letech skončila pod vodou.

„Já jsem sem chodil v letech 1967 až 1970. Jako pracovník muzea jsem dostal za úkol zdokumentovat tady v údolí přírodní poměry, aby zůstaly zachovány, až to zmizí pod vodou. Někdy v roce 1973 se začala nádrž napouštět, “ řekl pamětník a pracovník muzea Českého lesa v Tachově Pavel Řepa.

Jak je při pohledu na přehradu patrné, hladina vody o hodně klesla. Pocitově možná o metr. Vodočet ale ukazuje mnohem větší pokles, jak potvrdil dispečer Povodí Vltavy Petr Vicenda: „Aktuálně je ta hladina zaklesnutá oproti maximálnímu možnému stavu, který je spíše dosahován na jaře, o dva a tři čtvrtě metru. Objemově to znamená, že v nádrži je ještě zhruba 55 procent disponibilního objemu vody.“

Hladina přehrady Lučina v průběhu roku a let kolísá

Níž než teď byla za posledních 25 let už 12 krát. Méně vody je v nádrži zpravidla v zimě, kdy ji vodohospodáři upouštějí, aby vytvořili místo pro vodu z tajícího sněhu. „Pokud se bere období podzimu, skutečně se jedná o poměrně výrazný pokles hladiny, ale třeba při suchu v roce 2003, tak v listopadu byla hladina ještě o půl metru níže. Nejedná se tedy o žádný absolutní extrém,“ doplnil Petr Vicenda.

I když poloprázdná přehrada může budit určité obavy, pitná voda z kohoutků poteče dál a domácnosti v Tachově, Boru nebo Plané prý nedostatek nepocítí. „Nehrozí jakékoliv problémy, že by na úpravnu vody Svobodka nenatékala voda. Je jí tam skutečně dostatečné množství, a můžu říct, že na období minimálně jednoho roku, i kdyby se to sucho opakovalo, jsme schopni odběry vody pro Tachovsko zabezpečit v plné výši,“ ujistil vodohospodář Petr Vicenda.